Článek
DPP i dodavatel, společnost Xanthus Servisní, a. s., nařčení odmítají. Dodávky společnosti pro dopravní podnik však kritizují někteří členové dozorčí rady DPP dlouhodobě a firma se objevuje také v policejním usnesení o zahájení trestního stíhání ke kauze Dozimetr.
Podle Zbyňka Jiráčka ROPID sháněl panel do vestibulu stanice metra Nádraží Holešovice a povedlo se mu jej zajistit za cenu o polovinu nižší skrze poptávkové řízení.
„Výběr jsme podrobili soutěži, což je způsob ověřený k tomu, že by cena neměla být přemrštěná. Pokud se poptá víc dodavatelů, tak mají motivaci, aby zakázku vyhráli,“ řekl Právu Jiráček s tím, že věc nemůže více komentovat, a odkázal na svůj twitterový příspěvek.
Pro srovnání panel níže jsme pořizovali do Holešovic my. Má prakticky totožné parametry i vybavení, navíc jsme kupovali jen 1 ks a ještě platili programátorské úpravy. Přesto stál skoro půlku, konkrétně 150 tisíc. Z průzkumu trhu vyplynulo, že by se ještě 30 tis. dalo ušetřit. pic.twitter.com/SepRxF3fEb
— Zbyněk Jiráček (@jiracekz) October 25, 2022
„Já vím, že bych se v tom neměl šťourat, ale mě to spíš mrzí. Za jednu tuhle televizi zaplatil dopravní podnik 290 000 Kč. Známé firmě, bez výběrka,“ píše v něm Jiráček.
„Má prakticky totožné parametry i vybavení, navíc jsme kupovali jen jeden kus, a ještě platili programátorské úpravy. Přesto stál skoro půlku, konkrétně 150 tisíc. Z průzkumu trhu vyplynulo, že by se ještě 30 tisíc dalo ušetřit,“ dodal Jiráček.
„Bavíme se o předražení v desítkách milionů korun. A to jsou jen LCD do metra,“ zmínil Jiráček.
Smlouvu za 10,9 milionu korun bez daně podle veřejného registru uzavřela společnost Xanthus Servisní, a. s., s dopravním podnikem na konci března. Jejím předmětem je 38 obrazovek včetně montáže, zapojení a otestování. Podle serveru Hlídač státu vyplatil dopravní podnik této firmě za různé zakázky mezi lety 2019 a 2022 celkem na 160 milionů korun.
Smlouvu podepsal i obviněný z Dozimetru
Smlouvu podepsal kromě generálního ředitele DPP Petra Witowského také ekonomický náměstek a člen představenstva Matej Augustín, obviněný v kauze Dozimetr. Přes nesouhlas části pražské koalice ho do managementu podniku prosadil bývalý primátorův náměstek a nyní rovněž obviněný Petr Hlubuček (tehdy STAN).
O firmu se zajímají policisté v souvislosti s kauzou Dozimetr. Vyžádali si od ní podklady a několikrát ji zmiňují vyšetřovatelé ve svém usnesení o zahájení stíhání. Ve spisu například popisují střet mezi Augustínem a členkou dozorčí rady Petrou Kolínskou (Strana zelených), která se ho na jednání rady doptávala na podrobnosti okolo firmy Xanthus Servisní.
Augustín má dostat od DPP milionovou odměnu
„Odmítl zodpovídat dotazy členů dozorčí rady a vulgárně urazil členku dozorčí rady Petru Kolínskou. Toto chování vyhodnotili Michal Redl, Petr Hlubuček, Pavel Kos a Pavel Dovhomilja dne 4. 11. 2021 na společné schůzce v Redlem užívaném bytě jako rizikové pro dosahování cíle organizované zločinecké skupiny,“ popsali kriminalisté v usnesení o zahájení trestního stíhání ke kauze Dozimetr.
DPP: Obrazovky nelze porovnávat
Podle vedení společnosti Xanthus nelze jejich výrobek srovnávat s tím, co obstaral ROPID. „Za poloviční hodnotu není možné ani nakoupit základní komponenty našeho výrobku. DPP si určitě dělal porovnání dostupných výrobků. Cena za jeden výrobek je bezpředmětná, protože pro jeden kus bychom takto rozsáhlý vývoj nedělali. Jsme zvyklí na tento způsob kritiky a vždy se ukázalo, že zdroj neměl dostatečné informace,“ napsal Právu ředitel společnosti Xanthus Servisní, a. s., Karel Krištof.
Podobně argumentuje i dopravní podnik. „Ceny informačních panelů závisí na mnoha faktorech, zejména na velikosti, počtu kusů v zakázce, jestli se jedná o panely pro použití do interiéru, nebo exteriéru, jestli jsou určeny pro použití v metru, tj. jestli splňují všechny odpovídající bezpečnostní a protipožární parametry,“ sdělil Právu Daniel Šabík, vedoucí odboru komunikace DPP.
„Je zcela logické, že pokud bychom nakupovali informační panely do interiéru, nebudeme u nich požadovat, aby např. splňovaly bezpečnostní a protipožární parametry pro použití v metru,“ doplnil s tím, že uvedená cena je za celé technické řešení, nikoli za jednotlivé obrazovky.
Právo má k dispozici výčet technických požadavků – obrazovky musí například splňovat bezpečnostní protipožární parametry, musí být odolné vůči vlhkosti a velkému rozsahu teplot a musí být nehořlavé.
Podle oficiálního vyjádření ROPID jsou však jimi opatřené obrazovky dostačující a taktéž určené k provozu v exteriéru.
Špička ledovce
„Panel svým vybavením, konfigurací i konstrukcí plně odpovídá náročným provozním požadavkům pro provoz ve veřejném prostoru a zároveň plně dostačuje pro poskytování online informací cestujícím včetně plné kontroly nad jeho funkčností a možností zobrazovat zde i mimořádné informace prostřednictvím dispečinku,“ napsal mluvčí ROPID Filip Drápal.
Podle bývalých i současných členů dozorčí rady DPP jde jen o špičku ledovce a problém, jenž se dlouhodobě nedaří vyřešit. „Nepřekvapuje mě to, celé to vyplývá ze situace v dopravním podniku. Když Xanthus pracuje dlouhodobě bez soutěže, tak jsou ty ceny logicky vyšší, byť tam samozřejmě mohou hrát roli i jiné faktory,“ konstatoval bývalý člen dozorčí rady Michal Štěpán (piráti).
Na nutnost systémové změny upozornila také současná členka dozorčí rady Petra Kolínská.
„Už osm let říkám jednu jedinou věc: společnost Xanthus nabízí systém, který má vážné slabiny v tom, jak je do něj vidět, jak se může rozvíjet, a nese s sebou velký vendor lock-in,“ řekla Právu Kolínská.
DPP vypsal konkurz na členy představenstva včetně šéfa Witowského
Upozornila tak na závislost dopravního podniku na produktech a službách Xanthusu. Tzv. vendor lock-in označuje rigidní vztah mezi zadavatelem a dodavatelem zakázky, který s sebou nese rizika minimální konkurence, a tím pádem vyšší ziskovosti dodavatele.
„Z těchto důvodů má být vypsané výběrové řízení na nový systém, abychom dostali systém rozvíjený na aktuálních platformách, a ne platformách z 90. let. Obrazovky jsou jenom následkem tohoto vendor lock-inu,“ sdělila.
Společnost Xanthus uzavřela s dopravním podnikem první smlouvu podle České televize už v roce 2005. V červnu 2014 udělil DPP Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) pokutu 600 tisíc korun.
Podle tehdejšího vyjádření to bylo kvůli tomu, že „bez uveřejnění hájil skutečnosti, že řídicí systémy jsou duševním vlastnictvím společnosti Xanthus, a. s., a z těchto důvodů nebylo možné zadat zakázku jinému uchazeči“.