Článek
Na růstu se významně podílela informace, že prodej jedné ze svých součástí zvažuje společnost Alcoa, největší producent hliníku na světě. Akcie firmy jsou zastoupeny v bázi Dow Jonesova indexu, takže jejich pětiprocentní růst se odrazil i v růstu indexu.
"Dosažení hranice 13 tisíc bodů nemá žádný podstatný význam, ale psychologicky jde o určitý milník. Jakmile se jednou přes tento milník dostanete, již myslíte na další - na 14 tisíc," komentoval středeční rekord Tom Sowanick, analytik společnosti Clearbrook Financial LLC.
Co je Dow-Jonesův index?
- Dow-Jonesův index (Dow Jones Industrial Average; DJIA) je nejrozšířenější a nejznámější světový burzovní index. Počítá se každý den podle kurzů akcií 30 vybraných podniků a společností (blue chips), jako například Boeing, Coca-Cola, General Motors, Hewlett-Packard, McDonald's, Microsoft, IBM, Pfizer, Procter & Gamble, Wal-Mart nebo Walt Disney.
- DJIA je pojmenován podle amerického novináře a zakladatele listu Wall Street Journal Charlese Dowa a statistika Edwarda Jonese, kteří v roce 1882 založili společnost Dow Jones and Company, vydávající finanční bulletiny.
- Index byl poprvé zveřejněn 26. května 1896. Původně zahrnoval pouze 12 akcií včetně společnosti General Electric, která se jako jediná v tomto indexu nachází dodnes. V roce 1916 byl DJIA rozšířen na 20 akcií a v roce 1928 na 30 akcií.
Relativně dlouho indexu trvalo, než se dostal z 11 000 na 12 tisíc bodů. Nad jedenáctitisícovou hranicí se podle ČTK ocitl 3. května 1999, takže k překonání tisícovky potřeboval více než sedm let. Hlavní příčinou byl výprodej na akciových trzích v letech 2000 až 2003, který se dostavil jako reakce na splasknutí takzvané bubliny internetových akcií.