Článek
V evropských zemí tak musela být řada textilek uzavřena, případně musely omezit provoz. Po otevření trhu se výrobci o existenci bojí ještě více. Například v ČR by otevření trhu mohlo ohrozit až 120 tisíc pracovních míst.
Koncem loňského roku snížil produkci méně konkurenceschopné konfekce například písecký Jitex. Majitele šicí dílny ve Velkých Němčicích na Břeclavsku zase expanze levného textilu z Číny donutila uzavřít provoz, protože jeho rakouští obchodní partneři dali přednost levnějším čínským výrobkům.
Mnohé české firmy se rozhodly, že konkurenci budou čelit kvalitnějšími výrobky, byť za vyšší ceny. To je cesta, která zbývá většině evropských firem. Se svými náklady na práci nemohou konkurovat textilním firmám z Asie.
EU už zvažuje omezení
Čína sice zavedla vývozní cla na textil, ta jsou ale jen symbolická. Evropská unie tak už přemýšlí, jak příliv levného oblečení a doplňků omezit.
"EU monitoruje dovozy textilu z Číny a v případě, že by ohrožovaly textilní odvětví v EU, tak jednou z uvažovaných variant je omezení těchto dovozů," řekl náměstek ministra průmyslu a obchodu Martin Tlapa.
Jedním z kroků, které už EU připravuje, je například důslednější boj proti padělkům, které se mezi textilem z Asie často najdou, případně vytvoření rezervního fondu, který by podpořil konkurenceschopnost evropského textilního průmyslu. Na omezení ale nemají zájem všichni. Například mnohé německé firmy investovaly do textilního průmyslu v Číně právě s tím, že dovozní kvóty padnou.
V loňském roce dovezla Česká republika z Číny oděvní výrobky a doplňky v hodnotě 5,49 miliardy korun, což bylo zhruba o 1,5 miliardy korun více než v roce 2003. Dovoz čínských textilních přízí a tkanin se loni zvýšil téměř na 1,2 miliardy korun z 876 milionů v roce 2003.