Hlavní obsah

Dostupnost bydlení v Česku: Za pražské ceny koupíte na Ústecku tři byty

3:44
3:44

Poslechněte si tento článek

Kdo netrvá na pořízení vlastního bytu v Praze, výrazně ušetří a ještě mu mohou zbýt peníze na další investice. Zatímco ceny nemovitostí v hlavním městě v posledních letech vystřelily do závratných hodnot a pořídit si bydlení je problém i pro domácnosti se středními příjmy, v regionech se stále dají najít zajímavé nabídky.

Foto: Skanska Residential, Bez zdroje

Nejdražší bydlení je tradičně v Praze. Týká se to jak starších bytů, tak novostaveb.

Článek

„Trh s bydlením je v Česku trhem regionů a lokalit, mezi kterými panují obrovské rozdíly,“ uvedl Jan Hrubý, generální ředitel sítě realitních kanceláří RE/MAX.

Ta sestavila přehled, v němž brala v potaz, jak velký prostor si mohou lidé koupit za regionální průměrnou mzdu. RE/MAX přitom porovnával ceny starších bytů, nebral v úvahu novostavby. Nejdostupnější bydlení podle této statistiky nabízel na konci roku Ústecký kraj.

Byty tam šly pořídit v průměru za 31 tisíc korun za metr čtvereční. To znamená, že 70metrový byt podle těchto dat vyšel na 2,2 milionu korun. Pro představu, v Praze, která je nejméně dostupným krajem v Česku, by vyšel na 7,8 milionu. Za cenu pražské nemovitosti si tak lze pořídit tři ústecké, a ještě mít další více než milion k dispozici.

Podobné rozdíly mezi regiony ukazují i data společnosti Deloitte, která sleduje stav přímo v jednotlivých krajských městech a do svých statistik zahrnuje i novostavby. Také v jejím případě lze nejlevněji sehnat bydlení v Ústí nad Labem a nejdráže v Praze.

Kolik metrů čtverečních lze pořídit za regionální průměrnou mzdu
Ústecký kraj1,47
Moravskoslezský kraj1,17
Liberecký kraj1,04
Karlovarský kraj1,03
Olomoucký kraj0,97
Vysočina0,91
Jihočeský kraj0,91
Pardubický kraj0,88
Zlínský kraj0,84
Středočeský kraj0,69
Královehradecký kraj0,68
Plzeňský kraj0,67
Jihomoravský kraj0,62
Praha0,53
Pozn.: Data k 31. 12. 2024
Zdroj: RE/MAX

Při pohledu na jednotlivá města lze nejlevněji nakoupit v lokalitách jako Litvínov, Most, Bílina, Chomutov, Orlová nebo Karviná. Lidé ale musejí počítat s tím, že zde častěji narazí na byty a domy, které nejsou v dobrém stavu a vyžadují nákladnější rekonstrukci.

Ústecký kraj těží z toho, že nepatří mezi atraktivní lokality, kam se lidé stěhují. „V podobné situaci se nachází také Moravskoslezský nebo Karlovarský kraj, které také trápí strukturální problémy a poptávka netlačí ceny nemovitostí nahoru tak jako v jiných částech republiky,“ konstatoval Hrubý.

Atraktivitu zvýší nová doprava

Proti nim má ale Ústecký kraj výhodu ve srovnání mezd, kde mu na konci roku patřilo šesté místo. Zároveň může představovat zajímavou investici s ohledem na plánované infrastrukturní projekty typu výstavby vysokorychlostních tratí.

Stavby typu železnic nebo dálnic se standardně propisují i do cen nemovitostí. Podle analýzy společnosti Bezrealitky za posledních pět let rostly ceny bytů a domů u nových dopravních staveb zhruba o třetinu rychleji v porovnání s krajským průměrem.

„Největší dopady jsou tam, kde dálnice zkrátila dojezd v rozmezí 10 až 15 minut do nejbližší krajské metropole. V takovém případě se zvedají ceny nemovitostí i pozemků a zvyšuje se poptávka ze strany domácností, které do krajského města dojíždí,“ uvedl Martin Ponzer, šéf Bezrealitky.

Kromě Prahy mají nejdále k pořízení bytu lidé v Jihomoravském kraji. Zmíněný 70metrový starší byt tam na konci roku vyšel na 5,5 milionu. Za průměrnou hrubou mzdu si tu lidé mohli pořídit 0,62 metru čtverečního. Pro porovnání, ve zmíněném Ústeckém kraji je to 1,47 metru, v Karlovarském kraji 1,03 metru a v Praze 0,53 metru.

Výběr článků

Načítám