Článek
Česká pošta změnu odůvodnila tím, že nemůže nabízet své služby pod náklady. Zdražení se ale netýká všech seniorů. „Náklady na doručení důchodu neplatí lidé, kterým byl přiznán důchod před 1. lednem 2010,“ řekla mluvčí České správy sociálního zabezpečení Jitka Drmolová.
Lidé, kterých se to týká, si mohou zřídit bankovní účet, pokud nechtějí zvýšený poplatek hradit. Senioři přitom mají v tomto směru dvě možnosti.
Zřídí si běžný účet pro všechny fyzické osoby. Jejich vedení minimálně v základní variantě bývá u většiny bank zdarma. Zdarma pak bývá i platební karta a výběry ve vlastních bankomatech. Naopak zpoplatněny, a většinou dost vysoko, bývají papírové výpisy, což se dá obejít tím, že si je člověk nechá zasílat na e-mail. Platí se často i poplatky za služby na přepážkách.
Pošta zdraží poslání obyčejného dopisu o čtyři koruny
Druhou možností je pak speciální účet pro seniory. Nabízejí je dvě banky, Česká spořitelna a ČSOB.
U České spořitelny se účet pro seniory týká lidí, kterým je sedmdesát a více let. „Seniorům nabízíme stejný účet, který je k dispozici všem klientům, přičemž ti nad 70 let mají oproti ostatním výhody,“ uvedl mluvčí banky Filip Hrubý.
Například nemusejí u účtu Plus plnit podmínku čtyř plateb kartou, mají ho automaticky zdarma, neplatí poplatek za SMS zprávy, mohou zdarma zadávat platby prostřednictvím pobočky a telefonního bankéře a vkládat hotovost na účet i v cizích bankách.
Senioři v daném věku pak zde platí snížený poplatek za zaslání bankovního výpisu či náhradního PIN ke kartě poštou. Namísto 70 Kč je to 40 korun.
U ČSOB se účet pro seniory týká lidí od 65 let. Založit jej lze nejen na pobočce banky, ale i na poště. „Lidem pomohou pracovníci, které bezpečně znají a za kterými chodí pro poštu,“ řekla mluvčí banky Monika Hořínková.
Poradí speciální poradci
„Česká pošta navíc proškoluje už od konce loňského roku ve spolupráci s námi speciální poradce pro seniory. Poradí jim třeba s tím, jak používat platební kartu, ale i bankovnictví v počítači nebo mobilu, aby se nemuseli ničeho obávat. Také jim poradí, jak nenaletět ‚šmejdům‘ v různých oblastech, jako jsou například podvodné telefonáty,“ upřesnila.
Díky spolupráci s Českou poštou pak banka nechá seniorům doručit na jejich žádost až dvacet tisíc korun tam, kam zrovna potřebují – domů či na chatu. „Navíc tuto službu mohou senioři využít jednou měsíčně zdarma,“ řekla Hořínková. Další donáška v měsíci už stojí 65 korun. Zdarma je i první výběr peněz na poště.
To, že si už člověk nepřeje posílat důchod od České správy sociálního zabezpečení poštou přímo, ale na účet, jí také musí nahlásit. „Tiskopisy jsou k dispozici na ePortálu ČSSZ a také na okresních správách sociálního zabezpečení. Změna proběhne většinou do třiceti dní,“ dodala Drmolová.