Článek
Jedna z dohod se týká i analytické spolupráce na přípravách kanálu Dunaj–Odra–Labe, uvedl prezident Miloš Zeman.
„Politici mají podnikatelům otevřít dveře. Ten podnikatel, který otevřenými dveřmi nedokáže vstoupit, nestojí za to, abychom se jím dále zabývali. Vstoupit musíte sami. Děkuji všem, kdo dokázali vstoupit, což dokážou právě připravené a dohodnuté smlouvy,” řekl před podpisem dohod Zeman.
Na Žofíně se podle něj sešlo 30 nejúspěšnějších čínských a stejný počet nejúspěšnějších českých podnikatelů.
Čínské firmy by v Česku podle dohod podepsaných ve středu mohli investovat do roku 2020 až 232 miliard korun, z toho 95 miliard letos, uvedl Hrad. [celá zpráva]
Kanál je Zemanův sen
Prezident uvedl, že i politici mají své sny a tím jeho je vybudování kanálu Dunaj–Odra–Labe. Vítá proto předběžný zájem čínských firem na spolupráci na tomto projektu.
Další dohody se týkají energetiky, finančnictví, automobilového průmyslu nebo cestovního ruchu. Mezi podepsanými je i dohoda o rekonstrukci a nákupu fotbalového stadiónu Eden.
Podepsána byla mimo jiné dohoda o technologicko-ekonomické spolupráci mezi S.W.H. Group zaměřující se na obnovitelné zdroje energie a China Longyuan Power Group.
Uzavřena byla i rámcová dohoda o finanční spolupráci mezi Českou exportní bankou (ČEB) a Čínskou rozvojovou bankou, která má mimo jiné usnadnit českým exportérům přístup na čínský trh.
Memorandum o porozumění podepsaly také kunovický výrobce letadel Aircraft Industries a China Aviation Supplies Holding Company. Další memorandum o porozumění o všestranné spolupráci uzavřely China General Nuclear Power Corporation a skupina ČEZ.
Na Žofíně byl i nejbohatší Čech, majitel skupiny PPF Petr Kellner. Skupina, do které patří také poskytovatel půjček Home Credit, již v úterý oznámila podpis memoranda o spolupráci s Bank of China.