Článek
Úřad o tom informoval ve výroční zprávě za rok 2024, kdy řešil hned troje volby. V první půli roku se uskutečnily volby do Evropského parlamentu, ve druhé půli pak do krajských zastupitelstev a ve třetině senátorských obvodů.
Úřad kontroluje, zda si kandidující subjekty zřídily transparentní volební účet a umístily ho na web. Poté je povinností zveřejnit seznam dárců. Po volbách se pak odevzdává zpráva o financování volební kampaně včetně účetnictví.
Ačkoliv to většina kandidujících subjektů při volbách splní, stále se najdou výjimky. Loni úřad ukončil 137 správních řízení, z nichž 70 uzavřel s pokutou. Z údajů celníků, kteří mají na starosti výběr a vymáhání pokut, vyplývá, že ze 70 uložených pokut bylo zcela nebo částečně uhrazeno 62 z nich. Z celkové vyměřené částky 1,349 milionu bylo zaplaceno 1,08 milionu, což představuje kolem 80 procent.
Opakované porušení povinností
V loňském roce podal úřad vládě podnět na pozastavení činnosti dvou politických hnutí. „Opakovaně se dopustila porušení svých zákonných povinností. Zejména nepředložila výroční finanční zprávy v zákonem stanovené lhůtě nebo neodstranila nedostatky v předložených zprávách ani na výzvu,“ uvedl předseda úřadu František Sivera.
Kromě toho Nejvyšší správní soud, ke kterému pak vláda podává návrhy na pozastavení činnosti, vyhověl 11 předešlým návrhům na pozastavení činnosti politických stran a hnutí. Podle úřadu tento krok potvrzuje, že zákonodárce považuje za klíčové, aby politické subjekty plnily své povinnosti spojené s transparentním hospodařením a dodržovaly pravidla stanovená zákonem.
Úřad také v minulém roce obdržel 36 podnětů z řad veřejnosti, přičemž se většina vztahovala právě k volbám. „Z přijatých podnětů byla významná část odložena pro jejich neopodstatněnost, případně předána věcně příslušným správním orgánům. Deset se ale ukázalo natolik závažných, že na jejich základě bylo zahájeno řízení o přestupcích,“ doplnil Sivera.