Hlavní obsah

Dodávky plynu z Ruska přes Nord Stream 1 byly obnoveny

Aktualizováno

Po pravidelné údržbě plynovodu Nord Stream 1 byly ve čtvrtek ráno obnoveny dodávky plynu. Agentuře DPA to potvrdil mluvčí provozovatele Nord Stream AG. V poledne dodávky dosáhly 40 procent kapacity, tedy stejné úrovně jako před údržbou, ukázaly záznamy provozovatele plynovodu.

Foto: Michael Probst, ČTK/AP

Ilustrační foto

Článek

Fyzický tok plynovodem v době mezi 09:00 a 10:00 SELČ činil 29,3 milionu kilowatthodin za hodinu (kWh/h), uvedla agentura Reuters.

Šéf německého regulátora síťových služeb Bundesnetzagentur Klaus Müller ale na twitteru varoval, že zvýšení toku zpět na 40 procent kapacity není signálem zmírnění napětí. Nejistoty podle něj přetrvávají.

Většinovým akcionářem konsorcia Nord Stream AG je ruský plynárenský gigant Gazprom, který zatím na žádost o komentář nereagoval. Podle mluvčího rakouské společnosti OMV Gazprom naznačil, že dnes firmě dodá zhruba 50 procent dohodnutého objemu dodávek, což by bylo stejně jako před odstávkou.

Podmořský plynovod Nord Stream 1 je v provozu od roku 2011, vede z ruského Vyborgu do Lubminu nedaleko Greifswaldu na severu Německa. Je dlouhý 1222 kilometrů a jeho maximální kapacita činí 55 miliard metrů krychlových plynu za rok. Z Německa jsou na Nord Stream 1 navázány plynovody do dalších zemí Evropské unie, včetně České republiky.

Mimo provoz byl od 11. července a zejména Německo vyjadřovalo obavy, že kvůli napjaté situaci mezi Ruskem a Západem vyvolané ruskou invazí na Ukrajinu by se dodávky nemusely obnovit.

Gazprom v polovině června snížil objem dodávek asi na 40 procent kapacity. Zdůvodnil to technickými problémy souvisejícími se zařízením, které partnerská německá společnost Siemens Energy poslala do Kanady na opravu.

Vypadá to, že plyn z Ruska bude. Němci evidují rezervaci na dodávky přes Nord Stream 1

Ekonomika

Zařízení se ale kvůli sankcím uvaleným na Rusko za jeho invazi na Ukrajinu nemohlo z Kanady vrátit. Němečtí představitelé toto vysvětlení odmítli, Siemens Energy je naopak potvrdil. Kanada pak rozhodla o výjimce ze sankcí, která umožnila zařízení vrátit do Evropy.

Gazprom minulý měsíc dodávky tímto potrubím omezil zhruba na 40 procent, což zdůvodnil technickými problémy. Kvůli sankcím, které Západ uvalil na Rusko za jeho invazi na Ukrajinu, se nemohla z Kanady včas vrátit ruská turbína, jejíž servis tam prováděla německá společnost Siemens Energy a která je pro fungování Nord Streamu 1 důležitá.

Související témata:

Výběr článků

Načítám