Článek
„Klesá podíl těch, kdo si na splátku předchozí půjčky berou nové půjčky,“ potvrdil Michal Straka z agentury Ipsos, která průzkum zpracovala.
Anketa ukázala, že pokud by zadlužení lidé měli problémy se splácením, snažili by se to ve více než třetině případů řešit vyjednáváním s bankou a téměř čtvrtina půjčkou u příbuzných.
Pokud jde o nezodpovědné chování z hlediska zadlužování, jsou nejrizikovější skupinou lidé ve věku 36 až 44 let s nižším vzděláním. Věkově je to nejzadluženější skupina obyvatel a navíc se jedná o lidi, které nejvíce postihla nedávná vysoká inflace a energetická krize.
Lichvolapka odhalí předražené půjčky
Naopak nejméně rizikovou skupinou jsou senioři s vyšším odborným či vysokoškolským vzděláním.
Nejčastěji, v 34 procentech případů, si lidé půjčují na auto či motorku. Jen o něco méně často to je na rekonstrukci bytu (30 procent) a na bílou techniku typu pračky či ledničky (23 procent). Následují vybavení bytu nebo elektronika.
„Téměř tři čtvrtiny lidí by si nepůjčili na dovolenou nebo zážitky. To je dobrá zpráva, protože lidé se nechtějí zadlužit kvůli zbytným věcem. Navíc jejich počet v průběhu let roste,“ konstatoval Filip Hanzlík, náměstek výkonného ředitele České bankovní asociace.
Češi pokládají z hlediska půjček za zbytné třeba i sportovní vybavení či běžnou spotřebu.
Nad půjčkou v příštím roce uvažuje osm procent lidí. Nejvíce ji chtějí použít na rekonstrukci bytu, motorové vozidlo nebo nábytek. Nejčastěji, téměř ve třetině případů, by mělo jít o částku do 50 tisíc korun. Desetina chce úvěr do 100 tisíc a patnáct procent do 200 tisíc korun.
„V letošním roce sledujeme postupný návrat finančního optimismu spotřebitelů, který se projevuje mimo jiné v tom, že se méně lidí z hlediska úvěrových produktů zadlužuje vysoce rizikově,“ uzavřel Straka.