Článek
"Mezi kraje se rozdělí 15,06 procenta z celkových příjmů státního rozpočtu, kolik který kraj dostane, se vypočítává podle složitého klíče," řekl Novinkám mluvčí ministerstva financí Radek Němeček.
Podle něj kraje dostanou o 27 miliardy více než v letošním roce i přesto, že podle stávajícího zákona o rozpočtovém určení do nich šla pouhá tři procenta daní. "Zbytek dostávaly přímo ze státního rozpočtu ve formě různých dotací," vysvětlil Němeček.
Kraje budou moci samy rozhodnout
Z částky, kterou dostanou, budou kraje samy určovat, kolik peněz kam půjde. Dosud byla většina peněz z rozpočtu přímo určena ke konkrétnímu účelu.
Samostatné rozhodování krajů už má i své odpůrce. Ministryni školství Petře Buzkové se nelíbí, že podle navrhovaného způsobu budou učitelé ve školách, které zřizuje kraj, na jednotlivých místech ČR dostávat různé platy. Podle toho za jakou prioritu bude školství považováno. Buzková jako jediná hlasovala ve vládě proti návrhu.
Zástupci krajů mají naopak z tohoto rozhodnutí radost. Podle hejtmana jihomoravského kraje Stanislava Juránka to povede hlavně k rozvoji středního školství.
Výhrady jsou stále
Vláda původně chtěla dát krajům 16 procent z daní. Hejtmanům nelíbilo, že by o opravách silnic druhých a třetích tříd stále rozhodovat Státní fond dopravní infrastruktury. Ve schváleném návrhu vláda nakonec fondu část peněz vzala.
Někde ale kraje musely udělat ústupek. Podle karlovarského hejtmana Josefa Pavla je novela rozumným kompromisem. "Některé věci se nám ale stále nelíbí. Připadá nám nedobré, že bychom měli financovat soukromé a církevní školy, o jejichž zřízení nerozhodujeme. Doufám ale, že ministerstvo bude v těchto případech postupovat rozumně," řekl Pavel.