Článek
Na to, že začal do Česka přitékat ruský plyn, ukazují i data z předávací stanice v Lanžhotě v Jihomoravském kraji.
„Od začátku října totiž plyn na této hraniční stanici už neteče z Česka na Slovensko jako předtím, ale ze Slovenska do Česka. A to v objemu až 100 gigawatthodin denně,“ řekl hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda s odkazem na informace agentury Bloomberg. Z Ruska podle něj aktuálně pochází až 40 procent plynu dovezeného do Česka.
Vzhledem k tomu, že se některé země bez ruského plynu ještě neobejdou, jeho dovoz do EU nepodléhá sankcím, uvedl Síkela.
Rakouské platby za ruský plyn označil bruselský úředník za „krvavé peníze“. Evropská komise se od něj distancovala
„Považoval bych ale za správné, aby byli spotřebitelé informováni, jestli odebírají plyn od dodavatelů, kteří ruský plyn nakupují,“ doplnil.
Ruský plyn do 🇨🇿 dovážet nepotřebujeme a zásoby na letošní zimu jsme si bez problémů vytvořili bez něj. Tento týden jsme z měsíčních dat ERÚ zjistili, že od října k nám přesto začali někteří obchodníci plyn z Ruska dovážet. Celkem do konce října představuje plyn z Ruska 1,2… pic.twitter.com/RPR40AtAeM
— Jozef Síkela (@JozefSikela) November 25, 2023
Ruský plyn do Česka podle dřívějších informací ministerstva přestal téct od začátku letošního roku. Stát ho nahradil plynem z Norska a zkapalněným plynem LNG z Nizozemska a Belgie. V předchozích letech činil podíl ruského plynu kolem 97 procent.
„Je třeba zvážit, jestli zavést omezující opatření na národní úrovni, nebo koordinovat náš postup i nadále v rámci celé EU,“ napsal Síkela.