Článek
Aktuálně stojí roční dálniční známka 1500 korun, třicetidenní 440 korun a desetidenní 310 korun. Od 1. března se cena zvýší na 2300 korun za roční dálniční známku, u třicetidenní a desetidenní známky se naopak sníží na 430 a 270 korun.
To je kvůli pravidlům Evropské unie, které určují maximální poměr cen krátkodobých známek vůči roční. Přibude nově jednodenní dálniční známka za 200 korun.
Pozor, od 1. ledna byla s novelou zákona o pozemních komunikacích doba odložení platnosti snížena z maximálních 90 na 30 dní. Při koupi 29. února půjde nastavit platnost známky od 30. března.
Zdražování dálničních známek nekončí. Ceny porostou podle inflace, oznámil Kupka
„Tříměsíční odložená platnost dávala smysl především v prvním roce provozu, kdy si novou elektronickou dálniční známku chtěla řada lidí koupit s velkým předstihem. V současné době už funkce není příliš využívána, došlo tedy ke zkrácení na 30 dní,“ zdůvodnil změnu Jan Paroubek, ředitel státního podniku Cendis, který systém elektronické dálniční známky provozuje.
Jak ušetřit
Při nákupu dálniční známky se vyplatí trochu taktizovat a koupit si novou, i když vám ta původní platí ještě pár měsíců. Například společnost MOL vypočítala, že koupit si novou dálniční známku už nyní se vyplatí i řidičům, kterým končí známka až 2. srpna tohoto roku. I když o pár měsíců na hodnotě té původní přijdou, za vyšší cenu budou nakupovat známku pak až za rok.
Většině motoristů končí platnost známky v prvních měsících roku, což je pozůstatek setrvačnosti někdejší platnosti papírových kuponů. V prosinci, kdy si lidé ještě mohli naposledy odložit dobu začátku platnosti známky až o 90 dní, Cendis zaznamenal více než dvojnásobný meziroční nárůst ze 163 200 na 354 173 prodaných ročních elektronických dálničních známek.
Využijte jen oficiální prodejní kanály
Na internetu se objevují webové stránky, které nabízejí dálniční známky za vyšší cenu, než za kterou se prodávají v oficiálním prodeji. Takových stránek je více než desítka.
„Chtěl bych proto všechny řidiče upozornit, aby neplatili zbytečně více, než musejí, a kupovali viněty pouze přes oficiální prodejní kanály,“ uvedl ministr dopravy Martin Kupka (ODS).
Koupě dálniční známky se může prodražit, weby si dávají přirážky. Třeba na „výsadbu stromů“
Známky je možné zakoupit na oficiálním webu www.edalnice.cz, bez dalších poplatků je lze pořídit i v pobočkách České pošty a u čerpacích stanic EuroOil. U čerpacích stanic hlavně v pohraničí známky nabízejí i v kamenných stáncích přeprodejci, což je past hlavně na přijíždějící turisty.
Zvýšení ceny dálniční známky bylo součástí vládního úsporného balíku. O zdražení se ale mluvilo spoustu let, 1500 korun stála roční známka od roku 2012.
Ministerstvo dopravy plánuje, že v budoucnu by se cena dálničních známek měla zvyšovat v závislosti na inflaci a také nárůstu počtu kilometrů dálniční sítě.
Vozy s pohonem na biometan nebo zemní plyn budou od 1. března platit cenu známek se stávající slevou 50 procent. Pro hybridní vozidla bude platit 75procentní sleva. Elektromobily a vozy s vodíkovým pohonem jsou pořád osvobozeny od poplatků, nicméně podle ministra dopravy Kupky (ODS) by se do budoucna tato úleva měla snížit.