Článek
Hlavní americký akciový index S&P 500 klesl o 4,8 procenta, což je největší pokles od června 2020. Vstoupil tak do technické korekce, která nastává v momentě, kdy akcie či index ztratí alespoň deset procent od svého předchozího vrcholu. Ten nastal v únoru a od té doby index klesl o 12 procent.
Index Nasdaq 100, který zahrnuje technologické firmy, spadl dokonce o 5,4 procenta, což je nejhorší den od září 2022. Propad na technologiích táhly zejména firmy z tzv. magnificent seven (velké sedmičky). Například Apple ztratil 9,2 procenta, Amazon a Meta devět procent, Nvidia 7,8 procenta, Tesla 5,5 procenta.
Výrazné propady se týkaly také spotřebního sektoru, zejména pak výrobců tenisek a oblečení, protože Trump svými cly zasáhl asijské země, kde mají značnou část svých výrobních kapacit. Třeba Nike klesl o 14 procent, protože jeho výroba probíhá z velké části v továrnách ve Vietnamu (clo 46 %) a Číně (clo 54 %).
Nejhůře pak na tom jsou akcie malých společností (tzv. small caps). Index Russell 2000, který tyto firmy sleduje, klesl o 6,6 procenta a vstoupil do takzvaného technického medvědího trhu, protože ztratil více než 20 procent ve srovnání s rekordní hodnotou z konce roku 2021, informovala agentura Bloomberg.
A v červených číslech pokračují trhy (nejen v USA, ale ve světě) i v pátek. V Evropě hlavní index Stoxx 600 zahájil obchodování v devět ráno poklesem o 1,1 procenta, přičemž nejvíce ztrácel bankovní sektor (-3,4 %), který už ve čtvrtek odepsal 5,5 procenta, uvedl server CNBC.
Výprodej pokračoval také v Asii. Japonský index Nikkei 225 v pátek ztratil 2,75 procenta a jihokorejský Kospi bezmála procento. V Číně a Hongkongu byly burzy zavřené kvůli svátku čistoty a jasu (Qingming).
Klíčová data zaměstnanosti
Klesající trend se očekává také v USA, kde Wall Street otevře odpoledne. Ještě předtím bude zveřejněna zpráva o zaměstnanosti za březen, která bude pro investory zásadní. „Vzhledem k clům jsme nyní mnohem zranitelnější vůči recesi než před několika měsíci, a to nám poskytne pohled na to, jak silná byla zaměstnanost před zavedením cel,“ řekla Bloombergu Julie Bielová, portfolio manažerka společnosti Kayne Anderson Rudnick.
Prudké pohyby se odehrávají také na dluhopisovém trhu, kde investoři zvýšili sázky na snížení úrokových sazeb ze strany americké centrální banky (Fed) kvůli obavám, že obchodní válka se obrátí proti americké ekonomice, které by tak hrozila recese. Výnos desetiletých státních dluhopisů tak poprvé od loňského října na chvílí klesl pod čtyři procenta.
Šance na příchod recese do Spojených států v tomto roce výrazně zvýšila investiční banka JPMorgan. Ta ve čtvrtek, ještě před Trumpem oznámenými recipročními cly, změnila pravděpodobnost své prognózy z 40 na 60 procent.