Článek
Pomocný závod Darkov vznikl v letech 1979 až 1984 v areálu dobývacího prostoru Darkov, kde se uhlí těžilo od poloviny 19. století. Disponoval dvěma jámami.
Zatímco ta výdušná, díky níž se odváděly z dolu větry, byla zasypána už před dvaceti lety, vtažná jáma, kterou se do dolu naopak přiváděl čerstvý vzduch, vydržela až do dneška.
„Je v havarijním stavu, ale my jsme ji nesypali z důvodu toho, že pořád sloužila jako vztažná jáma pro větrné propojení na důl ČSM. To bylo v loňském roce ukončeno, a proto jsme urychleně přistoupili k její likvidaci,“ popsal ředitel odštěpného závodu Darkov Josef Lazárek.
Důl Darkov průkopníkem. Uvažuje se o vzniku gravitačního úložiště energie
Poznamenal, že zasypání jámy si vyžádá více materiálu, protože nebude užívána jako jáma plynová. „Betonáž spočívá v tom, že do jámy postupně dáme zpevněnou betonovou směs, beton a mezi to, ve třicátém a třicátém druhém metru, separační vrstvu štěrku,“ popsal s tím, že vlastní likvidace jámy potrvá zhruba do konce srpna 2025.
Další rok pak bude Diamo likvidovat v areálu pomocného závodu všechny budovy i těžní věž. „Takže v roce 2026 už to tady zmizne komplet,“ nastínil ředitel a dodal, že náklady na likvidaci areálu se pohybují okolo 100 milionů korun.
Co v místě šachty v budoucnu vznikne, není jasné. O využití plochy v sousedství karvinské rekreační oblasti v okolí jezera zvaného Karvinské moře rozhodne město. Diamo spolu s magistrátem připraví studii využitelnosti.