Článek
Studie, kterou si BaFin vyžádal, hovoří o nesrovnalostech v hodnotách indexů, které banka využívala při určování cen v rámci dohod s Monte dei Paschi v prosinci 2008.
Zaměstnanci měli upravit formuli interního indexu tak, aby transakce s Monte dei Paschi prošla, uvedl Bloomberg. Německá banka tak Italům pomohla zbavit se části špatných úvěrů, které z ní dělají nejslabší banku v Evropě.
Sama Deutsche Bank si v této souvislosti nechala vypracovat neveřejný interní audit. Ten nesrovnalosti sice objevil, nicméně je „jednoznačně“ přisoudil manipulaci s interním indexem nebo snaze ovlivnit tímto způsobem výsledek dohody.
15. prosince začíná soud v Milánu
Kromě BaFinu postup Deutsche Bank při dohodě s Paschi dei Siena, které už delší dobu hrozí pád, řeší i italské orgány činné v trestním řízení. Deutsche Bank a šest někdejších manažerů čelí obvinění u soudu v italském Milánu. Soud má začít 15. prosince.
Deutsche Bank musela už před více než rokem zaplatit úřadům ve Spojených státech a Velké Británii dvě a půl miliardy dolarů (zhruba 63 miliard korun) za urovnání obvinění z manipulace s úrokovými sazbami LIBOR (londýnská), EURIBOR (evropská) a TIBOR (tokijská).
Špatné úvěry za deset biliónů
Podle serveru CNN Money se připravuje vládní sanace Monte dei Paschi di Siena. Zdroje obeznámené s obsahem rozhovorů mezi bankou a investory tvrdí, že rozhodnutí zřejmě padne do konce týdne. [celá zpráva]
Italské banky dlouhodobě trápí špatné úvěry v celkové výši až 360 miliard eur (9,7 biliónu korun). Symbolem italské mizérie se stala právě Monte dei Paschi di Siena.
Nejstarší banka světa byla založena v roce 1472 a podle nedávných zátěžových testů jde o nejslabší banku v EU. V případě jejího pádu se analytici obávají, že by byly ohroženy i další italské banky a tím i celá EU. [celá zpráva]