Hlavní obsah

Deflace v Číně nabírá na síle

Spotřebitelské ceny v Číně v listopadu meziročně i meziměsíčně shodně klesly o 0,5 procenta, uvedl Národní statistický úřad. V meziročním srovnání se jedná o nejrychlejší pokles za poslední tři roky. Snižování cen, tedy deflace, se z říjnových 0,2 procenta prohloubilo, ačkoliv analytici původně očekávali zlepšení o desetinu procenta. Značí to tak, že deflační tlaky v zemi sílí, informovala v sobotu agentura Reuters.

Foto: Tingshu Wang, Reuters

Nakupující na trhu v Pekingu.

Článek

Meziroční jádrová inflace, do níž se nepočítají ceny potravin a pohonných hmot, rovněž vykázala slabou hodnotu, a to 0,6 procenta, tedy stejně jako v říjnu, píše Reuters.

Podle Bruce Panga, hlavního ekonoma Jones Lang Lasalle, je tato statistika varováním před přetrvávající stagnující poptávkou, jejíž oživení by mělo být pro Čínu prioritou, pokud chce, aby její ekonomika vykazovala udržitelný a vyvážený růst.

I když spotřebitelské ceny jsou už dva měsíce v řadě v deflaci, tak guvernér čínské centrální banky Pan Gongsheng minulý týden uvedl, že očekává, že inflace „poroste“.

Čína bojuje s deflací

Ekonomika

Deflace je opakem inflace, znamená tedy, že zboží a služby zlevňují a peníze získávají na hodnotě. V krátkém období může být deflace pro ekonomiku prospěná: sníží ceny komodit, povzbudí útratu domácností i firem a tím celou ekonomiku a vytvoří nová pracovní místa. Pokud však trvá déle, nastává problém.

„Obchodníci, distributoři a výrobci dostanou za své zboží méně peněz. Náklady jim však zpravidla rostou či v nejlepším stagnují. Dočasně si pomohou tak, že si krátí zisky, ale to nejde dělat do nekonečna. Následuje omezování nákladů, následně výroby, mezd, zaměstnanců, a pokud deflace trvá dlouho a je hluboká, pak to nevyhnutelně vede ke zavírání podniků,“ vysvětlil nedávno Novinkám analytik společnosti Citfin Tomáš Volf.

Průmysl v deflaci už 14 měsíců

Druhou největší ekonomiku světa navíc trápí i slabý průmysl, kde se ceny výrobců nachází v deflaci dlouhodobě. V listopadu meziročně klesly už 14. měsíc v řadě, přičemž se dál prohloubily, a to z říjnových 2,6 procenta na rovná tři procenta. I zde přitom ekonomové očekávali lepší výsledek (2,8 %).

Riziko delšího balancování na hraně deflace je dalším z řady problémů, kterým musí čínská ekonomika letos čelit. Vedle obrovského vnitřního zadlužení či krize na realitním trhu se Čína zatím marně snaží oživit chabou domácí i zahraničí poptávku. Čínští spotřebitelé neutrácí, a naopak si utahují opasky, protože se obávají toho, jak se bude hospodářství dál vyvíjet.

V úterý navíc agentura Moody's zhoršila výhled ratingu Číny ze stabilního na negativní. Odůvodnila to právě nižším hospodářským růstem ve střednědobém výhledu a problémy v sektoru nemovitostí.

Čínské ministerstvo financí tohle rozhodnutí označilo za zklamání a uvedlo, že ekonomika se odrazí ode dna a současná rizika jsou kontrolovatelná. Úřady v příštím roce podnítí domácí poptávku a posílí hospodářské oživení, citovala v pátek státní média politbyro, vrcholný rozhodovací orgán vládnoucí komunistické strany.

Číňané mají problémy se splácením. Na černé listině jich je rekordních 8,5 milionu

Ekonomika

Výběr článků

Načítám