Článek
Kauza se týká soudního sporu v Detroitu z let 2010 až 2022, kdy byla Hino Motors obviněna z podvodu u 105 tisíc nelegálních motorů v USA, uvedl server britské televizní stanice BBC.
Podle amerického ministerstva spravedlnosti společnost Hino předložila „falešné a podvodné“ údaje o testování emisí a spotřebě paliva v rámci „zločinného spiknutí“, které jí umožnilo dovážet a prodávat své motory ve Spojených státech.
„Společnost Hino Motors se zapojila do dlouholetého schématu pozměňování a falšování údajů o emisích, aby získala náskok před svými konkurenty a zvýšila jejich hospodářský výsledek,“ řekl ředitel FBI Christopher Wray.
Hino se vedle zmíněného zákazu zavázala k dodržování pravidel a etickému plánu během pěti let, kdy bude zákaz platit. „Hluboce se omlouváme za nepříjemnosti způsobené našim zákazníkům a zúčastněným stranám,“ uvedl v prohlášení Satoshi Ogiso, generální ředitel a prezident společnosti.
Nepravdivé informace o emisích produkovaných dieselovými motory uvádělo v posledním desetiletí více výrobců automobilů. Známá je především aféra dieselgate z roku 2015, do níž byly zapleteny značky skupiny Volkswagen. Německý koncern vynaložil přes 30 miliard eur za pokuty, vydávání svolávacích akcí a odškodnění svých zákazníků.