Hlavní obsah

Chyby v daňovém přiznání mohou stát tisíce

5:01
5:01

Poslechněte si tento článek

Při vyplňování daňového přiznání dělají lidé často chyby. Mezi nejčastější patří nesprávné uplatnění slevy na manželku či manžela a daňového zvýhodnění na dítě. Zapomínají také na to, že každý nárok na slevu či odpočet musí být řádně podložen. I drobné opomenutí může způsobit zdržení nebo vést ke zbytečným sankcím, upozorňuje partner V4 Group Michal Jelínek.

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační foto

Článek

Většina OSVČ podává přiznání digitální formou. Čas na to mají do 2. května.

Chyby v přiznání se podle Jelínka opakují každý rok a často vedou ke zbytečným komplikacím, zdržení, nebo dokonce doměření daně.

Velká část chyb pramení z nepozornosti nebo nepochopení pravidel
Michal Jelínek, V4 Group

„Velká část chyb, se kterými se v praxi setkáváme, pramení z nepozornosti nebo i nepochopení aktuálních pravidel,“ uvedl Jelínek.

Chyby lidé dělají už v záhlaví formuláře, třeba u určení místní příslušnosti správce daně, která se u fyzických osob řídí trvalým nebo hlášeným pobytem. Důležité je správně označit, zda se jedná o přiznání řádné, opravné či dodatečné. „Odeslání nesprávného typu může mít zásadní dopad na posouzení lhůt i povinností poplatníka,“ upozornil Jelínek.

Doporučuje do formuláře doplnit i e-mail a telefon, aby v případě nejasností mohl finanční úřad poplatníka rychle kontaktovat.

Lidé často opominou zahrnout veškeré zdanitelné příjmy. Typicky jde podle Jelínka o případy, kdy má poplatník kombinované příjmy ze zaměstnání a podnikání. Zaměstnanci si často neuvědomují, že zálohy na daň sražené zaměstnavatelem jsou pouze předběžné a musí být zúčtovány v rámci daňového přiznání, pokud jej mají povinnost podat. Platí to i pro příjmy z pronájmu, kapitálového majetku nebo ostatní příležitostné příjmy, doplnil.

Pozor na oznamovací povinnost

Od roku 2015 platí oznamovací povinnost i u příjmů osvobozených od daně, pokud jejich výše přesáhne pět milionů korun. Týká se to například příjmů z prodeje cenných papírů nebo podílů ve společnostech. Nevztahuje se to na případy, kdy je správce daně schopen si údaje zjistit z veřejných rejstříků, jako je katastr nemovitostí. Oznámení je nutné podat do termínu pro podání daňového přiznání, jinak hrozí sankce.

U slevy na manželku či manžela je třeba ohlídat limit vlastních příjmů druhého z manželů, do něhož se zahrnují nejen příjmy ze zaměstnání či podnikání, ale i dávky nemocenského pojištění či důchody. Od loňska navíc přibyla podmínka péče o dítě mladší tří let.

„Pokud si poplatník uplatňuje slevu na manželku, jejíž vlastní příjmy nepřesáhly zákonný limit 68 000 Kč, je nutné k přiznání přiložit čestné prohlášení manželky, že výše jejích příjmů uvedenou hranici v roce 2024 nepřesáhla,“ upozornila poradkyně Forvis Mazars Gabriela Ivanco.

Daňové zvýhodnění na dítě může uplatnit pouze jeden z rodičů. Musí doložit, že druhý ho neuplatňuje – buď potvrzením zaměstnavatele, nebo čestným prohlášením, pokud podniká.

„V praxi jde často o zapomenutou nebo nedostatečně formulovanou přílohu, která může vést k pozastavení zpracování přiznání,“ doplnila Ivanco.

Často dochází i k chybám při odpočtu úroků z úvěru na bydlení, kdy lidé vyplní zaplacenou částku, ale opomenou uvést počet měsíců, po které byly úroky skutečně hrazeny.

Zákonný limit je 12 500 Kč za měsíc a maximálně 150 000 Kč ročně.

O přeplatek je nutné požádat

U darů je klíčové datum faktického plnění. Nestačí, že darovací smlouva byla uzavřena do konce kalendářního roku – samotný dar musí být také poskytnut nejpozději 31. prosince.

„Velmi časté jsou i formální chyby při elektronickém podání. Při odeslání přes datovou schránku je nutné použít výhradně XML formát. PDF formulář podaný tímto způsobem není považován za platné elektronické podání. Nejbezpečnější je využití elektronického portálu Finanční správy,“ radí Jelínek.

V případě, že přiznání podává daňový poradce, je nezbytné doložit plnou moc, i bez ověření podpisu. Bez ní nebude přiznání akceptováno jako řádně podané.

Pokud z výpočtu vychází přeplatek na dani, je třeba zároveň podat žádost o jeho vrácení, která je samostatnou přílohou k přiznání. Je nutné uvést, jakým způsobem má být přeplatek zaslán – převodem na účet nebo poštovní poukázkou.

Daňové přiznání

Jako každý rok musejí OSVČ, zaměstnanci s vedlejšími zdanitelnými příjmy a zaměstnanci, kteří pracovali pro více zaměstnavatelů současně předložit vyplněné daňové přiznání o svých příjmech za uplynulý rok, a to elektronicky nebo na papírovém formuláři. Jak daňové přiznání vyplnit, na co si dát pozor a dalším náležitostem s ním spjatým se Novinky věnovaly v odkazech níže.

Výběr článků

Načítám