Článek
„Ve stejných lhůtách je třeba uhradit i daň,“ upozornil mluvčí Finanční správy Patrik Madle.
Papírové formuláře často podávají například senioři s jinými příjmy než z důchodu či zaměstnanci s přivýdělky. Mohou je odevzdat na přepážce finančního úřadu nebo poslat poštou.
DAŇOVÉ PŘIZNÁNÍ: Vyplnění formuláře krok za krokem

„V případě odeslání poštou rozhoduje datum podání, nikoli datum doručení,“ řekla Iva Pevná z poradenské společnosti KODAP HK. Je přitom vhodné nechat si vystavit na poště potvrzení, aby měl člověk důkaz. Když by se totiž přiznání někde zatoulalo, hrozily by mu sankce.
Pokud je přiznání podáno o více než pět pracovních dnů později, je nutné uhradit pokutu ve výši 0,05 procenta stanovené daně za každý den prodlení, které může dosáhnout až 300 000 korun. Kromě této pokuty hrozí rovněž sankce za pozdní úhradu daně.
„Při podání nezapomeňte například na podpis na konci formuláře. Nepodepsané přiznání je z pohledu finančního úřadu neplatné,“ dodala Pevná. Nutné je i podepsat případnou žádost o přeplatek.
Elektronicky lze daňové přiznání podat například přes datovou schránku. Pokud ji člověk nemá, může využít portál Moje daně. Zde se lze přihlásit třeba přes přístupové údaje do elektronického bankovnictví nebo přístupové údaje, které člověku vydá finanční úřad.
DAŇOVÉ PŘIZNÁNÍ: Jak daní za loňský rok důchodci
