Článek
U akcií i kryptoměn teď shodně platí, že pokud se prodají po více než třech letech držení, jsou od daně ve výši 15 procent osvobozeny. Přestože to u kryptoměn zákon umožňuje až od letoška, platí úprava zpětně. Tedy časový test se vztahuje i na bitcoin, ethereum a další, které lidé nakoupili před vstupem zákona v platnost.
„Pokud máte bitcoin od roku 2021 a prodáte ho letos, je osvobozený, protože tři roky už uplynuly,“ řekl zakladatel společnosti Coinmate Roman Valihrach.
U tříleté lhůty je potřeba dávat pozor na termín. „Počítá se od data nákupu ke dni prodeje, ne podle měsíce. Tedy pokud koupíte v březnu 2022, musíte počkat do března 2025 a jeden den, aby uplynuly plné tři roky,“ vysvětlil Valihrach.
Nedaní se ani roční příjem z prodeje do sta tisíc korun. Pozor je třeba dát na to, že do této sumy se počítají i akcie nebo kryptoměny, které měl investor v držení tři roky a déle.
„Pokud v jednom roce prodáte akcie držené déle než tři roky za devadesát tisíc korun a akcie držené rok za jedenáct tisíc korun, tak ty držené pouze rok budete muset zdanit. Osvobození do sto tisíc korun se vztahuje pouze na úhrn příjmů z cenných papírů, které nesplňují časový test,“ dodala daňová poradkyně společnosti Forvis Mazars Gabriela Ivanco.
Pokud se platbě daně nevyhnete, je dobré si odečíst veškeré výdaje. Tím základ daně klesne a zaplatíte na ní méně.
„Při stanovení daňového základu je možné od dosažených příjmů odečíst související výdaje, což v případě obchodování s akciemi zahrnuje především pořizovací cenu cenných papírů a poplatky hrazené obchodníkům s cennými papíry či burzám. V rámci daňového období lze vzájemně kompenzovat zisky a ztráty z různých akciových transakcí,“ uvedla Ivanco.
Příjmy ze zahraničních akcií se mohou přepočítat dvěma způsoby. Buď denním kurzem České národní banky, kdy se každý finanční tok musí přepočítat podle kurzu, který byl v ten den platný, anebo jednotným kurzem pro předešlý rok pro každou měnu, jenž vyhlašuje Generální finanční ředitelství.
„V jednom zdaňovacím období nemůže poplatník kombinovat různé způsoby přepočtu, tedy za jedno období musí veškeré příjmy a výdaje přepočítat buď kurzem pro přepočet daně, nebo jednotným kurzem. Může si přitom vybrat kurz výhodnější,“ vysvětlila Ivanco.
Zahraniční dividendy do daňového přiznání
Zdanit je nutné i příjmy z dividend. Ty od českých společností jsou zdaněny patnáctiprocentní srážkovou daní přímo u zdroje, a pokud jste fyzická osoba a nepodnikáte, nemusíte je dále uvádět do daňového přiznání.
Dividendy ze zahraničních společností jsou obvykle zdaněny v zemi původu. Pokud vám zahraniční společnost zdaní dividendu, v Česku je nutné ji uvést do daňového přiznání.
V případě zaměstnanců je daňové přiznání podle Ivanco nutné podávat v případě, že celkové příjmy z kapitálového majetku, tedy i dividend, přesáhnou 20 tisíc korun ročně. Podnikatelé musí do přiznání uvést veškeré dividendy, neplatí pro ně tedy dvacetitisícový limit.
Samostatnou kategorií jsou drahé kovy jako zlato nebo stříbro. Na ně zákon pohlíží na movitý majetek, a tato investice tedy dani z příjmu nepodléhá.
Daňové přiznání
Jako každý rok musejí OSVČ, zaměstnanci s vedlejšími zdanitelnými příjmy a zaměstnanci, kteří pracovali pro více zaměstnavatelů současně, předložit vyplněné daňové přiznání o svých příjmech za uplynulý rok, a to elektronicky nebo na papírovém formuláři. Jak daňové přiznání vyplnit, na co si dát pozor a dalším náležitostem s ním spjatým, se Novinky věnovaly v odkazech níže.
Jak vyplnit daňové přiznání | Změny v daňovém přiznání 2025 | Jak vyplnit přehled pro zdravotní pojišťovnu | Jak vyplnit přehled pro sociální správu | Kteří zaměstnanci musí podat daňové přiznání | Jaké doklady potřebuje zaměstnanec | Jak daní umělci a autoři | Daňové přiznání pro podnikající zaměstnance | Daňové přiznání pro pracující seniory