Článek
Roční daňovou povinnost výrazně snižují daňové odpočty a slevy. Každé omezení těchto výhod má přímý finanční dopad na daňové poplatníky, kteří je byli zvyklí uplatňovat.
Nezdanitelné položky neboli daňové odpočty snižují při splnění zákonných podmínek daňový základ. Ten už za rok 2024 nelze snížit o zaplacené členské příspěvky odborové organizaci a o úhrady za zkoušky ověřující výsledky dalšího vzdělávání.
Letos poprvé není možné v daňovém přiznání uplatnit školkovné, které ještě za rok 2023 činilo až 17 300 Kč na každé dítě
Letos poprvé není možné v daňovém přiznání uplatnit ani školkovné, které ještě za rok 2023 činilo až 17 300 Kč na každé dítě. Rovněž došlo k výraznému zpřísnění podmínek pro uplatnění slevy na manželku/manžela, když je nutné mít nejenom rozhodné roční příjmy do 68 tisíc Kč, ale i splnit podmínku péče o dítě do tří let. Při splnění zákonných podmínek činí sleva na manželku/manžela 24 840 Kč, na držitele průkazu ZTP/P dvojnásobek.
„Například daňový poplatník čerpající v roce 2023 školkovné na dvě děti v maximální výši a slevu na manželku a za rok 2024 nikoliv, zaplatí meziročně na dani z příjmu více o 59 440 Kč, což je značný zásah do rodinného rozpočtu,“ spočítala daňová poradkyně společnosti Forvis Mazars Gabriela Ivanco.
OSVČ zaplatí více
Zrušení školkovného a změn u slevy na manželku/manžela se samozřejmě dotýká i osob samostatně výdělečně činných, které nevstoupily do dobrovolného měsíčního daňového paušálu a vyplňují daňová přiznání.
OSVČ ovšem musí počítat i s výrazně vyššími platbami na povinném pojistném. Značně stouply minimální vyměřovací základy a u sociálního pojištění činí vyměřovací základ 55 procent z daňového základu oproti 50 procentům v roce 2023.
„OSVČ platící minimální sociální a zdravotní pojištění zaplatily za rok 2023 na povinném pojistném v souhrnu 67 987 Kč, za rok 2024 zaplatí v souhrnu 81 836 Kč, což je nárůst o více než 20 procent,“ podotkla Ivanco.
Pozor na změnu záloh
V závislosti na dosaženém zisku za rok 2024 si OSVČ musí pohlídat změnu bankovních příkazů pro platbu záloh na sociální a zdravotní pojištění a případně na dani z příjmu.
Záloha na zdravotní pojištění je splatná do osmého dne následujícího měsíce, záloha na sociální pojištění do konce aktuálního měsíce a u daně z příjmu se liší frekvence daňových záloh dle vypočtené roční daňové povinnosti.
„Pokud je roční daň z příjmu do 30 tisíc korun, tak se platí jednorázově za celý rok, když je od 30 tisíc do 150 tisíc, platí se formou pololetních záloh splatných do 16. června a do 15. prosince a při dani nad 150 tisíc se platí čtvrtletní zálohy s termíny do 17. března, 16. června, 15. září a 15. prosince,“ připomíná daňová poradkyně Gabriela Ivanco.
Zrušení některých daňových slev a odpočtů nemá dopad na důchodce podávající přiznání, protože zpravidla uplatňují pouze základní daňovou slevu na poplatníka, která zůstává za celý rok 2024 ve stejné výši jako za rok 2023, tedy v částce 30 840 Kč.
„Podnikající důchodci vykonávají vedlejší činnost a sociální i zdravotní pojištění vypočítávají vždy ze skutečného zisku, tudíž zvýšení minimálního sociálního a zdravotní pojištění se jich rovněž netýká,“ sdělila Ivanco.
O slevu přišli studenti
Studenti podávající daňové přiznání byli v minulých letech zvyklí uplatňovat nejenom základní daňovou slevu na poplatníka ve výši 30 840 Kč, ale i slevu na studenta ve výši 4020 Kč. Za rok 2024 ale už tuto slevu uplatnit nejde. Výpočet daně z příjmu je stejný jako u ostatních daňových poplatníků.
„I za rok 2024 ovšem platí, že výkon samostatné výdělečné činnosti při studiu se pro účely výpočtu sociálního a zdravotního pojištění považuje za výkon vedlejší činnosti. Pro podnikající studenty tak neplatí minimální vyměřovací základy,“ upozornila daňová poradkyně.
Kvůli snížení druhého daňového pásma, ve kterém je sazba daně z příjmu 23 procent, zaplatí více na dani i poplatníci s vysokým příjmem. Sazba daně v prvním daňovém pásmu zůstala beze změny a činí 15 procent. Za 2024 podléhá vyšší daňové sazbě již daňový základ nad 1 582 812 Kč, zatímco za rok 2023 to bylo až nad 1 935 552 Kč.
„Pro rok 2024 platí i vyšší maximální vyměřovací základ pro platbu sociálního pojištění, meziročně se zvýšil z 1,93 milionu Kč na 2,1 milionu. Lidé s vysokými aktivními příjmy tak meziročně zaplatí i více na sociálním pojištění,“ upřesnila Ivanco.
Které důležité termíny si ohlídat
Nejméně daňových starostí mají zaměstnanci, kteří mohou požádat svého zaměstnavatele o roční zúčtování daně. V takovém případě stačí mzdové účtárně doručit všechny doklady snižující roční daňový základ nebo vypočtenou daň z příjmu a čekat na vrácení případného daňového přeplatku.
Zaměstnavatel ale roční zúčtování daně neprovádí automaticky, zaměstnanci ho o to musí požádat, a to do pondělí 17. února.
Poplatníci, kteří budou přiznání za rok 2024 vyplňovat „po staru“ v papírové formě, tak musí učinit do 1. dubna. Při elektronickém podání daňového přiznání se termín prodlužuje o měsíc. Většina osob samostatně výdělečně činných má povinně zřízenou datovou schránku, takže mají termín pro odevzdání přiznání prodloužen do 2. května.
OSVČ, které si plnily své daňové povinnosti dobrovolným vstupem do měsíčního paušálního režimu, neodevzdávají daňové přiznání ani přehledy. Ostatní odevzdávají přiznání a přehledy bez ohledu na výkon hlavní nebo vedlejší samostatné výdělečné činnosti nebo na počet měsíců výkonu samostatné výdělečné činnosti.
„Termín pro odevzdání přehledů pro zdravotní pojišťovnu a místně příslušnou Okresní správu sociálního zabezpečení je do jednoho měsíce po termínu pro odevzdání daňového přiznání, tj. do 2. května nebo do 2. června při podání daňového přiznání elektronicky.
OSVČ, které využívají služeb daňového poradce, mohou všechny daňové formuláře odevzdat nejpozději. Zákonný termín pro odevzdání daňového přiznání je v takovém případě do 1. července a pro přehledy ještě o měsíc později, tedy do 1. srpna.
Vláda nesplní slib, že zvýší slevu na poplatníka
![](http://d15-a.sdn.cz/d_15/c_img_m3_A/nPt0vAiT3tBIuqIbFBvedO5/0169.jpeg?fl=cro,0,250,4096,2304%7Cres,160,,1%7Cjpg,80,,1)