Článek
„Když od Dánska neobdržíme povolení v příštích týdnech, pak termín nesplníme,” řekl jeden z vedoucích pracovníků na projektu listu FT.
Projekt Nord Stream 2, jehož hodnota dosahuje 9,5 miliardy eur (242,6 miliardy Kč), má zdvojnásobit kapacitu prvního plynovodu Nord Stream, který zahájil činnost v roce 2012. Rusko ho chce využít k přesměrování valné části dodávek, které nyní proudí přes Ukrajinu. Termín spuštění plynovodu se proto shoduje s koncem platnosti stávajícího tranzitního kontraktu s Ukrajinou, a tím je 31. prosinec 2019.
Ne všichni jsou plynovodem nadšeni
Projekt Nord Stream 2 vede ruská státní energetická firma Gazprom. Zhruba polovinu financí poskytly německé firmy Uniper a Wintershall, britsko-nizozemská Shell, rakouská OMV a francouzská Engie.
Proti jeho výstavbě protestovaly především ty státy EU, které nové potrubí obchází, tedy Polsko a Pobaltí, a rovněž Ukrajina. Kritizují ho i Spojené státy, které chtějí do Evropy prodávat svůj zkapalněný plyn. Moskva trvá na tom, že jde o čistě ekonomický projekt.
Předseda představenstva Gazpromu Viktor Zubkov trvá na tom, že stavba plynovou jde podle plánu. Minulý týden agentuře Interfax řekl, že dánské povolení očekává v říjnu a do konce roku může být potrubí položeno. Dánská sekce plynovodu měří 130 kilometrů a podle generálního ředitele Gazpromu Alexeje Millera potrvá její položení maximálně pět týdnů.
Odborníci však poukazují také na čas, který si vyžádá naplnění a testování plynovodu. „Nejenže musí instalovat dvě potrubí, což u každého potrvá asi měsíc, a musí se počítat s několika týdny testování, je třeba také vzít v úvahu zhoršující se počasí, kvůli němuž se stavba protáhne,” uvedl Danila Bochkarev z nezávislého EastWest Institute.
Představitelé Nord Stream 2 trvají na tom, že vliv počasí byl v projektu zohledněn. Přes 60 procent plynovodního potrubí už bylo položeno a projekt pokračuje podle plánu.
Dánská energetická agentura uvedla, že žádosti Gazpromu jsou zpracovávány „v souladu se státními a mezinárodními právními předpisy a postupy”. Současně s žádostmi vyhodnocuje připomínky z veřejných konzultací, které jsou otevřené do 19. září. „Nyní nelze říci, jak dlouho proces potrvá. Závisí to například na obsahu obdržených reakcí a případně na dalších konzultacích,” uvedla agentura.