Článek
Celkově Finanční správa kontrolami získala 35 116 049 korun. Z toho 15 377 830 korun získala dodatečně od 3709 poplatníků na dani z přidané hodnoty (DPH). Na dalších 19 691 249 korun si stát přišel dodatečným výběrem daně z příjmu fyzických osob od 1557 lidí. Od tří subjektů se dodatečně získala celkem 46 970 korun na dani z příjmu právnických osob.
Kdy přesně kontroly probíhaly, nelze přesně říct. „Kontroly probíhaly u různých daní a za různá období. Každá daň má svá specifika, tudíž jsou výsledky těchto kontrol sledovány odděleně,” uvedl na dotaz Novinek Lukáš Heřtus z tiskového oddělení Generálního finančního ředitelství.
Finanční správa porovnává svá data s daňovým přiznánáním
Finanční správa má k dispozici data, na jejichž základě může srovnáním s daňovým přiznáním ověřit, jestli subjekt zaplatil všechny daně, které měl.
V případě, že se mezi zjištěnými příjmy a částkami uvedenými v daňových přiznáních objeví rozdíly, Finanční správa poplatníky oslovují písemnou výzvou k podání řádného nebo dodatečného daňového přiznání.
„Nejdříve jsme šli cestou prevence a vypracovali jsme metodiku, ve které je dopodrobna rozepsáno, jaké daňové povinnosti musí pronajímatelé těchto platforem plnit,” uvedla šéfka Finanční správy Tatjana Richterová.
„Řada subjektů na naši prevenci zareagovala a daňové povinnosti si splnila,“ dodala.
Služba Airbnb funguje v ČR od roku 2009. Předloni se v Česku přes Airbnb ubytovalo 1,02 milionu hostů, což byl meziroční nárůst o polovinu.
Zdanění krátkodobých pronájmů
Příjmy z ubytování či přepravy osob získané prostřednictvím internetových platforem typu Airbnb, Booking nebo Uber podléhají podle FS dani z příjmu a musí být zahrnuty v daňovém přiznání. Například u fyzických osob je daň 15 procent z příjmů po odečtení nákladů.
V případě, že obrat pronajímatele ubytování přes Airbnb nebo Booking přesáhne jeden milión korun za posledních 12 měsíců, vzniká mu povinnost se do 15 dnů od uplynutí posledního měsíce zaregistrovat jako plátce DPH.