Hlavní obsah

Daň z převodu nemovitostí není protiústavní, rozhodl Ústavní soud

Aktualizováno

Daň z převodu nemovitostí nelze podle Ústavního soudu (ÚS) považovat za protiústavní. Nejvyšší správní soud (NSS) neuspěl s návrhem na vyslovení protiústavnosti několika sporných částí zákona o dani dědické, darovací a z převodu nemovitostí ve znění před novelizací v roce 2003. Soud nyní čte odůvodnění nálezu.

Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky

Článek

Daň z převodu nemovitostí je podle návrhu NSS protiústavní, asociální, diskriminační a bezdůvodná. Navíc prý omezuje pružnost trhu a zvyšuje cenu bydlení. Platí ji lidé, kteří prodávají dům, byt či pozemek. Daň činí tři procenta z ceny nemovitosti.

Současná právní úprava daně z převodu nemovitostí by po dnešku zůstala beze změn i v případě opačného verdiktu ústavních soudců. NSS totiž mohl z procesních důvodů napadnout jen staré znění zákona před novelizací. ÚS proto nemohl zrušit současnou právní úpravu daně z prodeje nemovitostí, ale jen vyslovit protiústavnost starého znění. Nález by tak přímo dopadl jen na spory, které začaly ještě za platnosti starého zákona.

Pro odbornou veřejnost je však důležitý i názor Ústavního soudu na starší právní úpravu. Může totiž sloužit i při výkladu a hodnocení současného zákona. Princip daně zůstal po novelizaci stejný. Jednou z dílčích změn bylo snížení sazby z pěti na tři procenta.

Výběr článků

Načítám