Článek
„Daň z nemovitosti nás zaskočila. V roce 2022 jsme za chatu v katastru obce Černá v Pošumaví platili 638 Kč. Loni se daň zvedla na 3186 Kč se zdůvodněním, že obec nemá peníze na rekonstrukci příjezdových komunikací do dvou chatových oblastí Radslav a Jestřábí, kde máme chatu. Letos se nám daň opět zvýšila na 5826 Kč,“ popsala Novinkám Miroslava Musilová z Českého Krumlova.
Zatímco pro rekreační části Černé zastupitelé určili koeficient 1,5 a k tomu i nejvyšší možný místní koeficient 5, stálým obyvatelům centra obce daň koeficientem nezvedli.
Starostka Černé v Pošumaví Irena Pekárková potvrdila, že zvýšení koeficientu se týkalo všech chatových oblastí v katastru obce. Loni to podle ní schválili všichni přítomní zastupitelé.
Daň z nemovitosti lidi šokovala, platí i pětkrát víc než loni
Na námitku chatařů, že práce na rekonstrukci příjezdové cesty do dvou zmíněných chatových oblastí ještě ani nezačaly, starostka uvedla, že obec má připravenou projektovou dokumentaci s předpokládanými náklady okolo 17 milionů korun.
„Zvýšení koeficientu přineslo v loňském roce do rozpočtu obce necelých 700 tisíc korun, takže na úpravu cesty potřebujeme trpělivost. Vzhledem k omezenému počtu trvale hlášených občanů jsou možnosti čerpat dotační tituly omezené,“ upozornila.
Posledních několik let jsem platila za chalupu daň 615 korun, nyní mám výměr 4382 Kč
V katastru Černé, jež se rozprostírá u Lipna, je 213 nemovitostí, v nichž žijí trvale hlášení občané, a 530 nemovitostí pro rekreační účely, které jsou právě hlavně v chatových osadách.
„Náklady obce spojené s údržbou, odpady a podobně jsou ve vztahu k těmto osadám vysoké a právě zvýšený koeficient měl minimalizovat dopady do obecního rozpočtu a vytvářet finanční možnosti pro úpravu a modernizaci příjezdových cest do osad,“ dodala Pekárková.
„Je to diskriminace“
Marta Teplá z Prahy má chalupu ve vesnici Jílové, která spadá pod město Hodkovice nad Mohelkou na Liberecku. „Posledních několik let jsem platila za chalupu daň 615 korun, nyní mám výměr 4382 Kč. Chápu, že město potřebuje peníze, ale nemělo by si je vybírat zrovna od těch, kterým nic neposkytuje – a ještě k tomu takto skokovým paušálním navýšením, bez rozlišení prostředí příslušné stavby,“ uvedla paní Marta.
Chalupu, která není ani napojena na místní kanalizaci, vlastní přes čtyřicet let. „Je v ní spousta práce mého zesnulého manžela i syna. Od města Hodkovice jsem nikdy nic nechtěla a nikdy jsem s komunálními politiky neměla žádné konflikty. Zastupitelé to ale loni napálili chalupářům přesto, že naše vesnice je naprosto turisticky nezajímavá, není v ní ani obchod, ani hospoda, žádné koupaliště, žádná kulturní památka, muzeum, prostě nic, co by vybudovalo město,“ stěžuje si paní Marta.
Daň z nemovitostí vzrostla, úřady už posílají údaje k platbě
Rekreační objekty katastru Hodkovic od letoška zatížily koeficient 1,5 a dále i místní koeficient 2,7 pro všechny stavby a pozemky s výjimkou zemědělských, které zastupitelstvo města loni stanovilo obecně závaznou vyhláškou.
„Na můj dotaz proč stanovili dva koeficienty, mi bylo sděleno, že z chalupářů město nic nemá, a proto se rozhodli tak, jak se rozhodli, zákon jim to umožňuje,“ řekla.
Chalupáři jsou přitom podle ní již dostatečně zatíženi zvýšenou základní sazbou. „Zastupitelstvo svými vysoce nastavenými koeficienty nepokrytě diskriminuje rekreační objekty,“ tvrdí paní Marta.
Starostka Hodkovic Markéta Khauerová ke stanovení koeficientů uvedla, že vyhláška, která je stanoví, je platná v celém správním obvodu města. „Veškeré výnosy daně z nemovitosti směřují do oprav, investic a údržby města,“ zdůraznila.
Letos naposledy
Daň z nemovitosti se letos vládním konsolidačním balíčkem zvedla všem, a to v průměru o 80 procent.
Zatímco u budov pro rodinnou rekreaci je ale sazba za každý metr čtvereční 11 Kč, v případě trvale obytného domu činí jen 3,50 Kč. Pokud chtěla obec letošní daň chatařům navýšit, mohla jim naposledy stanovit koeficient 1,5, který se sazbou daně násobí. Případně třeba jen pro ně i určit místní koeficient 1,1 až 5.
Oba tyto koeficienty se stanovují obecně závaznou vyhláškou, která neobsahuje odůvodnění. Důvody pro zavedení koeficientů by se měly projednat na jednání zastupitelstva obce, kde se obecně závazná vyhláška schvaluje. Ze statistik Finanční správy vyplývá, že nějaký místní koeficient vyšší než 1 využívá zhruba 1100 obcí, tedy přibližně každá pátá až šestá obec v Česku.
„I bez uplatnění možných zvýšení prostřednictvím koeficientů je sazba daně za metr čtvereční u budovy pro rodinnou rekreaci třikrát vyšší než sazba daně u budovy obytného domu,“ podotkl mluvčí Finanční správy Tomáš Weiss.
Dodal, že koeficient 1,5, který mohly obce stanovit pro budovy sloužící k rodinné rekreaci, podnikání a garáže, se k začátku příštího roku ruší. „Obecně závazné vyhlášky, kterými byl tento koeficient stanoven, se použijí naposledy pro zdaňovací období roku 2024. Nelze je tedy použít pro zdaňovací období roku 2025,“ doplnil.
Na zaplacení zbývá jen pár dní
Lhůta pro zaplacení daně nebo první splátky je do konce května.
Někteří lidé, kteří žijí na chalupě trvale, mohli do loňska uplatňovat nižší sazbu daně pro obytný dům, nikoliv tu vyšší pro rekreační stavbu. Od letoška se ale zdanění chat a chalup stejně jako garáží a pozemků řídí podle údajů v katastru nemovitostí, a nikoliv podle skutečného účelu používání. Od letoška tudíž tito lidé dostali od finančních úřadů vyšší výměr.
Na rozdíl od garáží, které lidé používají třeba jako sklad ovoce nebo jako příslušenství k obytnému domu – a rovněž tak do loňska platili nižší daň –, se u rekreačních nemovitostí kvůli letošním změnám nemuselo podávat daňové přiznání.
Z výnosu financují obecní služby
„Stanovení místního koeficientu pro rekreační objekty je zcela v kompetenci a v působnosti obce, respektive jejího zastupitelstva. Výnos z daně z nemovitých věcí je zcela příjmem místních rozpočtů a ty k případnému stanovení místního koeficientu přistupují v závislosti na místní situaci. Podle mých praktických zkušeností toho sice zatím moc nevyužívají, to se ale může rychle změnit, neboť finančních prostředků není nikde a nikdy nazbyt,“ řekl Novinkám daňový expert z kanceláře Rödl & Partner Petr Koubovský.
Obecní pokladny podle něj nezřídka finančně vyčerpávají služby jako úklid či svoz odpadu.
Daň z nemovitosti
Vyšší daň lze rozdělit na splátky
Rozesílané platební údaje obsahují bankovní účet, na který se daň platí. Složenku nedostanou ti, kdo mají datovou schránku, platí daň prostřednictvím SIPO nebo se přihlásili k zasílání platebních údajů na e-mail.
Daň je stanovena celkovou částkou za všechny nemovitosti, které se nacházejí na území jednoho kraje. Kdo vlastní víc nemovitostí v jednom kraji a daň není vyšší než 5000 Kč, najde v obálce jen jednu složenku s vyčíslením daně za všechny. Pokud ale člověk vlastní nemovitosti v různých krajích či platí daň vyšší než 5000 Kč, obdrží v obálce víc složenek.
Nepřesáhne-li daň 5000 Kč, je splatná do 31. května. Je-li vyšší, lze ji uhradit ve dvou stejných splátkách, a to do 31. května a do 30. listopadu, bezhotovostně na účet finančního úřadu, případně složenkou na poště.
Variabilním symbolem pro zaplacení je rodné číslo nebo IČO u právnické osoby. Konstantním symbolem pak 1148 při bezhotovostní platbě a 1149 při platbě složenkou.
Loni stát vybral na dani z nemovitých věcí na 12,5 miliardy Kč. Ministerstvo financí očekává, že změny v dani letos přinesou dodatečné inkaso ve výši devět miliard.