Článek
Na základě výsledku londýnské mezinárodní arbitráže z května 2022, v němž rozhodci poukázali i na nepřípustné neférové jednání českého státu vůči firmě, s níž byl a stále je ve sporu, mělo Česko zaplatit Diag Human rekordních 15,5 miliardy Kč.
Vláda Petra Fialy (ODS) poté proti tomuto rozhodnutí podala k Vrchnímu soudu v Londýně podnět ke zrušení arbitrážního nálezu. Mezitím ovšem dál běží úroky z prodlení ve výši 1,3 milionu Kč denně.
Verdikt londýnského soudu má podle informací Novinek padnout v příštích týdnech. Stát, respektive ministerstvo financí, se před ním snaží zvrátit výsledek arbitráže zpochybněním toho, že Šťáva v minulosti firmu Diag Human vždy ovládal.
Vedle odvolacího soudu se kauzou znovu zabývá také rozhodčí tribunál v investiční arbitráži, který už přiznal Diag Human právo na odškodnění. Konkrétně řeší, zda nemá nárok pouze na 70 procent odškodného od státu, protože Šťáva měl v minulosti postoupit 30 procent nároku svému bývalému advokátovi Jiřímu Oršulovi. Tento podíl poté od něj získaly offshorové firmy Towit a Dumfries s neznámými vlastníky, nyní jej vlastní právní nástupci Towitu.
I kdyby ale Česko v Londýně nyní uspělo, vláda si oddychnout nemůže. Nadále totiž platí arbitrážní nález ze srpna 2008, který ukládá státu platit firmě Diag Human stejnou částku se stejným úročením, jakou před třemi lety určili rozhodci v Londýně.
Z bláta do louže
Rozhodčí nález z roku 2008 měl být podle interpretace ministerstva financí zrušený přezkumným senátem, do něhož si stát nestandardním způsobem dosadil své rozhodce. Nicméně podle takzvané newyorské úmluvy byl později v roce 2019 na základě žaloby Diagu Human uznán Nejvyšším soudem v Lucembursku, po čemž následovaly exekuční rozsudky opatřené doložkou vykonatelnosti na území celé Evropské unie.
Tato exekuce však byla poté po dobu nové investiční arbitráže v Londýně přerušena, což zahrnuje i nynější soudní proces.
Ten teď ovšem končí a pak bude mít Diag Human podle svého právníka Jana Kalvody volbu: buď bude po státu požadovat bezodkladné vyplacení 17 miliard korun na základě londýnského nálezu – pokud přes nynější snahu státu o jeho zrušení nadále obstojí, nebo podle prvního nálezu z roku 2008, který je z hlediska mezinárodního práva již nenapadnutelný a ve stavu exekuce. Tu by pak měla pro Šťávu provést už dříve najatá specializovaná společnost Burford Capital.
Ministerstvo financí ale tvrdí, že Diag Human se nároku z roku 2008 definitivně vzdal.
„Rozhodčí nález z roku 2008 byl vydán v komerční arbitráži vedené Diag Human SE proti ČR, která byla v řízení zastoupena ministerstvem zdravotnictví. V návaznosti na tuto komerční arbitráž zahájil v roce 2017 Josef Šťáva a Diag Human proti ČR investiční arbitráž, ve které mezinárodní rozhodčí tribunál vydal rozhodčí nález v 2022. V investiční arbitráži je ČR zastoupena ministerstvem financí. Dle rozhodčího nálezu z roku 2022 se Josef Šťáva a Diag Human SE zavázali, že budou vůči Česku vymáhat pouze rozhodčí nález z roku 2022,“ sdělil Novinkám mluvčí MF Ondřej Macura.