Článek
"První dvě uhynulé labutě byly objeveny v sobotu, poslední z nich v pondělí. Zatím ale nemáme k dispozici ani předběžné výsledky rozboru, budou nejdříve ve středu nebo ve čtvrtek," řekl Právu vedoucí odboru životního prostředí břeclavské radnice Vilém Vyhnálek.
Dvě labutě pocházejí z výtažníků pod Nesytem, tedy ze soustavy malých nádrží pod největším moravským rybníkem, který je ale letos suchý. Další našli na Mlýnském rybníku, poslední nádrži soustavy Lednické rybníky na toku Včelínku.
Na stejné nádrži našli letos labuť, u které byla zjištěna ptačí chřipka v nejnebezpečnější formě H5N1. Jestli se i tentokrát jedná o ptačí chřipku, nechce Vyhnálek předjímat, počká až na verdikt laboratoře. I vloni totiž našli lidé na soustavě rybníků ve dnech parného léta uhynulé ptáky a tehdy vyšetření ptačí chřipku vyloučilo.
Na Orlickoústecku ve středu končí karanténa
Ve středu se na Orlickoústecko, postižené na přelomu června a července letošního roku výskytem ptačí chřipky, znovu smí vrátit drůbež. Nové chovy si mohou pořídit zemědělské podniky i drobnochovatelé. Pro komerční chovy stále platí mimořádná veterinární opatření. Informoval o tom Radek Axmann z Krajské veterinární správy. Dodal, že zdroj nákazy se patrně nikdy nezjistí.
V zasažené lokalitě bylo ve velkochovech v Tisové, Noříně, Kosoříně, Netřebech, Zářecké Lhotě a Loučkách vybito téměř 200 000 kusů drůbeže a zhruba 1900 kusů domácí drůbeže.