Článek
Jednotlivá sdružení budou u soudu po ČR požadovat desítky miliard korun. Na tolik spočítali své škody od roku 2002, kdy Ústavní soud zrušil vyhlášku, která regulované nájmy upravovala. Zákonodárci od té doby nejsou schopni zákon o nájemném, který by deregulaci zavedl, přijmout.
"Jsme naprosto přesvědčeni o tom, že uspějeme," řekl k žalobě ve Štrasburku předseda Hnutí na obranu majitelů realit Girolamo Giormani. Stížnost podle něj odejde do deseti dnů.
Majitele domů povzbudilo dřívejší rozhodnutí Evropského soudu, který dal v obdobném problému zapravdu polským majitelům realit. I oni se bouřili proti regulovaným nájmům.
Rozdíl tisíců korun
Podle majitelů domů by se nájmy měly okamžitě zvýšit na úroveň ekonomického nájemného. To podle Ústavu soudního inženýrství činí 49 korun za metr čtvereční a měsíc. Nejvyšší regulované nájemné v republice je v Praze, kde činí 37 korun za metr čtvereční a měsíc.
"Po dosažení ekonomického nájemného by nájmy měly během dvou až tří let postupně růst až na tržní úroveň," uvedl již dříve předseda Občanského sdružení majitelů domů Tomislav Šimeček.
Například tržní nájemné v bytě 2+1 v Praze je kolem 8000 korun, regulované kolem 1500 korun. Lidé, kteří platí tržní nájemné si navíc stěžují, že regulace drží právě tržní nájmy zbytečně vysoko.
Růst nájmů o osm procent ročně
Zákon o nájemném nyní připravuje ministerstvo pro místní rozvoj, které navrhuje několik variant růstu nájmů. Podle ministra pro místní rozvoj Jiřího Paroubka by se nájmy měly v příštích pěti až šesti letech zvyšovat o osm procent ročně až do výše tří procent z tržní ceny nemovitosti. O podobě zákona bude Paroubkův úřad nyní jednat s ministerstvem financí. Poprvé by se činže podle návrhu MMR měly zvýšit k 1. lednu 2006. [celá zpráva]
Problém regulace nájemného se v České republice týká zhruba 750 tisíc bytů, tedy téměř pětiny trvale obydlených bytů. Soukromým majitelům patří kolem 300 tisíc bytů, ostatní vlastní obce.