Článek
Poté, co roční dálniční známka zdražila v březnu skokově o 800 korun, zdražení od ledna již nebude takové drama. Roční známka podraží o 140 korun na 2440 Kč. Třicetidenní bude za 460 korun, desetidenní za 290 korun a jednodenní za 210 korun. U krátkodobých známek je zdražení o pár desetikorun.
Zdražení od ledna je poprvé vypočteno podle zákonem stanovené automatické valorizace, která odpovídá vývoji inflace a rozsahu dálniční sítě.
Všechny aktuální druhy dálničních známek je možné zakoupit s třicetidenním předstihem na oficiálních webech www.edalnice.cz nebo na edalnice.gov.cz. Variantou je pořídit elektronickou známku i na pobočkách České pošty nebo čerpacích stanicích EuroOil.
Elektromobily ani auta na vodík zatím dálniční známky nepotřebují. Poloviční nebo čtvrtinovou cenu pak platí majitelé aut na plyn CNG, biometan nebo plug-in hybridů. Pohon LPG slevu nemá.
Nový rekord. Během pár dnů se otevře sto kilometrů dálnic
„U vozidel registrovaných v Česku stačí při nákupu zadat SPZ a systém automaticky doplní pohon vozidla a nabídne příslušné varianty e-známek za cenu, která odpovídá pohonu,“ řekl Novinkám Jan Paroubek, ředitel státního podniku CENDIS, který má správu a prodej dálničních známek na starosti.
Když při nákupu známky zadáte špatně SPZ, máte možnost i po začátku platnosti přes web dva znaky opravit, ale pouze jednou.
Za jízdu po dálnici bez platné dálniční známky hrozí pokuta až do výše pěti tisíc korun, policie ale v průměru rozdává pokuty jen mírně přes tisíc korun. Ve správním řízení se ale může pokuta vyšplhat až na 20 tisíc korun.
Motoristé si mohou hned při nákupu v e-shopu nebo poté na Portálu dopravy nastavit notifikace o blížícím se konci platnosti dálniční známky. Přijde na e-mail nebo na mobil přes SMS. V případě roční známky chodí upozornění deset dní před koncem platnosti.
Pozor na neoficiální prodejce
Lidé se při nákupu dálničních známek stále obracejí na ministerstvo dopravy a Českou obchodní inspekci s dotazy a stížnostmi na prodej předražených dálničních známek. Na internetu se objevují další webové stránky nabízející dálniční známky za cenu vyšší, než stanoví vládní nařízení.
Existuje kolem dvacítky webů, které prodávají dálniční známky s přirážkou. Jejich seznam je na webu ministerstva dopravy. Například na nich zaplatíte cenu roční známky 2300 plus 200 korun manipulační poplatek, takže 2500 korun.
Podle ČOI přeprodej známky neporušuje zákon, pokud prodejce informuje o poplatku. Prakticky ale jde o laciný trik na nepozorné kupující, kteří tak zcela zbytečně vyhodí peníze.
Dražší známku s příplatkem prodávají i soukromníci u některých stánků na odpočívkách v pohraničí. Tam to bývá typická past na turisty, neoficiální prodejce má často výrazně větší poutač než ten oficiální o pár metrů dál.
Cendis také v posledních týdnech varoval před podvodnými SMS, které vyzývají k zaplacení pokuty za jízdu na dálnici bez zaplacené e-známky. Na odkazy v SMS radí neklikat.