Článek
Ministr financí Vlastimil Tlustý (ODS) v září obnovil jednání s Nomurou a ČSOB o uzavření trojstranné dohody, která by ukončila probíhající arbitráže mezi Českou republikou a bankou Nomura. Jednání ale nakonec vyústila v oddělená vyjednávání resortu s japonskou stranou a s ČSOB. [celá zpráva]
"Věřím, že tím zvrátíme dosavadní vývoj v tomto dlouholetém sporu, " řekl již dříve ministr financí Vlastimil Tlustý.
Mluvčí Nomury v ČR Jiří Hrabovský odmítl informace komentovat. Ministerstvo financí podle dřívějších vyjádření vedou k smírnému jednání zejména obavy o výsledek probíhajících arbitráží, v nichž se domáhají obě strany desítek miliard korun.
Ministr financí Vlastimil Tlustý již dříve uvedl, že v tomto okamžiku není možné rezignovat, ale je třeba pokusit se o vyřešení záležitosti lepší cestou, než čekáním na výsledek arbitráže. "Uděláme všechno proto, abychom hrozbu 40 miliard snížili na minimum," řekl.
Podle právníků, kteří zastupují ČR u londýnského tribunálu, nebude muset Česká republika možná i přes prohranou londýnskou arbitráž s japonskou bankou Nomura platit žádnou pokutu.
Probíhají dvě arbitráže
Česká republika nyní požaduje po Nomuře 120 miliard korun v pařížské arbitráži a Nomura žádá odškodné 40 miliard korun u arbitráže v Londýně.
Nyní stále probíhá londýnská arbitráž, v níž japonská banka žaluje ČR, že poškodila její investici v IPB. Česko tuto arbitráž prohrálo. [celá zpráva]V současnosti se rozhoduje, jak vysoké bude stát platit odškodnění. Nomura požaduje až 40 miliard. [celá zpráva] Stát se proti rozhodnutí odvolal, ale neuspěl. [celá zpráva]
Arbitři dali za pravdu Nomuře v tom, že stát před prodejem banku neočistil od špatných úvěrů, jako to udělal u jiných bank a tím investici Nomury poškodil.
V jiném sporu, v tzv. pařížské arbitráži požaduje Česko po Nomuře 120 miliard korun jako náhradu za nucenou správu IPB. Tu prý způsobila právě Nomura svým špatným vedením banky.
HISTORIE KRACHU IPB
- 1998 - Nomura kupuje IPB za 3 miliardy korun.
- Podzim 1999 - Nomura se snaží prodat svůj podíl v IPB, podle ČNB musí navýšit základní kapitál na 13,4 miliardy korun, nedaří se jí však najít investora.
- 15.6.2000 - Nomura prodala svůj podíl v IPB za korunu státu. Stát navrhuje uvalit na IPB nucenou správu a chce ji prodat ČSOB.
- 16.6.2000 - IPB je pod nucenou správou. Do banky vtrhli těžkooděnci z Útvaru rychlého nasazení.
- 19.6.2000 - IPB je prodána ČSOB za jednu korunu.
- 2001 - Začala londýnská arbitráž mezi ČR a Salukou ze skupiny Nomura. Nomura žaluje ČR v Londýně, za nedostatečné ochránění svých investicí.
- 8.4.2005 - V Lodnýně začalo první slyšení arbitráže.
- 17.3.2006 - ČR londýnskou arbitráž s Nomurou prohrála. Výši částky, kterou bude muset ČR zaplatit, určí arbitři v druhém kole. Nomura požaduje 40 mld.Kč, což byla podle ní hodnota IPB před vyhlášením nucené správy.
- 4. září 2006 - V Paříži skončila ústní jednání v curyšské arbitráži, ve které ČR žaluje Nomuru o 111 miliard korun jako náhradu nákladů spojených s nucenou správou v bývalé IPB.
- 11. září 2006 - Švýcarský federální nejvyšší soud zamítl žalobu České republiky týkající se arbitráže s japonskou Nomurou.
- 30. listopadu - Česká republika se dohodla s japonskou investiční bankou Nomura na ukončení všech vzájemných sporů, které se týkaly padlé IPB.
- 4. prosince - Prezident Václav Klaus uvedl, že neudělí milost manažerům v kauze Nomura.
IPB padla v roce 2000. Nomura ji koupila v roce 1998 za tři miliardy korun, v červnu 2000 stát na banku uvalil nucenou správu, zasahovali tehdy dokonce i těžkooděnci. Za čtyři dny už byla IPB v rukou ČSOB.