Článek
V kauze České pivo si Nomura podle policie nákupem akcií Plzeňského Prazdroje pojistila do budoucna svoji investici do nákupu akcií Investiční a poštovní banky (IPB).
Nomura získala Plzeňský Prazdroj přes několik firem právě od IPB. Pivovar spojila s dalším, s Radegastem, a skupinu pak prodala jihoafrickému SABMilleru. Na transakci, která probíhala v letech 1998 až 2000, se podle policie obohatila o sedm miliard korun. Nomura přitom získáním akcií pivovaru podmínila nákup akcií IPB.
ČSOB, na kterou stát upadající IPB převedl za symbolickou jednu korunu, pak Nomuru za tuto transakci zažalovala.
ČSOB zatím rozsudek zkoumá
"Zatím neznáme detailní odůvodnění rozhodnutí prvoinstančního soudu. Z podaného ústního odůvodnění usuzujeme, že soud přijal rozhodnutí, které reflektuje spíše formální aspekty celé věci, nikoliv však meritum operace České pivo. Po vyslechnutí rozsudku se nám zdá, že soudce jej opřel spíše o formální znaky chování IPB," reagoval na verdikt soudu mluvčí ČSOB Milan Tománek. Právníci banky nyní podle něj rozsudek analyzují, aby mohli připravit další kroky.
Prohraná arbitráž
V souvislosti s Nomurou řeší ČR ještě další spory. Probíhá arbitráž, v níž japonská banka žaluje ČR, že poškodila její investici v IPB. Česko tuto arbitráž prohrálo. Nyní se rozhoduje, jak vysoké bude stát platit odškodnění. Nomura požaduje až 40 miliard. [celá zpráva] Stát se proti rozhodnutí odvolal, ale neuspěl.
Arbitři dali za pravdu Nomuře v tom, že stát před prodejem banku neočistil od špatných úvěrů, jako to udělal u jiných bank a tím investici Nomury poškodil.
V jiném sporu požaduje Česko po Nomuře 111 miliard korun jako náhradu za nucenou správu IPB. Tu prý způsobila právě Nomura svým špatným vedením banky.
Vývoj kauzy České pivo
7. září 2000 - ČSOB zahájila proti japonské Nomuře právní kroky kvůli tomu, za jakých okolností získali Japonci pivovary Plzeňský Prazdroj a Radegast. Nomura koupila pivovary v roce 1999 za 9 mld. Kč a následně je prodala jihoafrické South African Breweries za 22 mld. kč.
ČSOB tvrdila, že Nomura nezaplatila IPB za pivovary v hotovosti, nýbrž prostřednictvím transakcí, krytých akciemi IPB, které se později staly bezcennými. Nomura popřela, že by jednala v rozporu se zákony, trvala na tom, že za akcie pivovarů zaplatila.
25. února 2002 - ČSOB podala na společnosti ze skupiny japonské banky Nomura kvůli kauze České pivo žaloby v Praze a Londýně. Domáhala se odškodného 24 miliard korun.
25. dubna 2002 - Londýnská arbitráž konstatovala, že společnost kontrolovaná Nomurou mohla za akcie českých pivovarů zaplatit akciemi IPB.
1. prosince 2005 - Policie v kauze České pivo obvinila někdejšího zástupce Nomury z konce 90. let Eduarda Onderku. Dva bývalí náměstci ředitele IPB, Libor Procházka a Aladár Bass, byli obviněni už dříve.
5. října 2006 - Městský soud v Praze zamítl žalobu ČSOB proti Nomuře v kauze České pivo.
ČTK
IPB padla v roce 2000. Nomura ji koupila v roce 1998 za tři miliardy korun, v červnu 2000 stát na banku uvalil nucenou správu, zasahovali tehdy dokonce i těžkooděnci. Za čtyři dny už byla IPB v rukou ČSOB.