Hlavní obsah

ČR se vstupem do eurozóny počká po reformách EU, řekl Babiš

Česká republika je připravena na vstup do eurozóny, nicméně raději počká, až Evropská unie přijme některé nezbytné reformy, jež například umožní členským státům donutit země na jihu Evropy, aby „rozumněji” nakládaly se svými rozpočty. V neděli zveřejněném rozhovoru v časopisu Harvard International Review to prohlásil český premiér Andrej Babiš.

Foto: Petr Horník, Právo

Premiér Andrej Babiš

Článek

Kromě toho hovořil také o uprchlických kvótách, populismu a podobnosti mezi jím a americkým prezidentem Donaldem Trumpem.

"Nikdo nemá moc donutit silně zadlužené státy (EU), aby se chovaly rozumněji. To je hlavní problém, který se musí naléhavě vyřešit," řekl Babiš s tím, že při vyjednávání o fondu obnovy evropských ekonomik po krizi způsobené koronavirem vystoupily na povrch neshody mezi prosperujícími severními státy a "stagnujícími" státy evropského jihu.

Je to absolutní katastrofa, řekl Babiš o Bělorusku. Evropa musí jednat rychle

Domácí

Podle Babiše však příležitostná česká kritika evropského integračního procesu neznamená, že by země celkově stála proti užší integraci. "Konstruktivní kritika v post-Brexitové EU je nutná," řekl český premiér.

Babiš ve čtvrtletníku vydávaném katedrou mezinárodních vztahů prestižní Harvardovy univerzity také zopakoval svůj odmítavý postoj vůči uprchlickým kvótám. "Kvóty? Jen přes mou mrtvolu," řekl premiér s tím, že návrh takového opatření je symptomem toho, že si některé státy EU neumí bránit svoje území, svoje občany a podmínky schengenského prostoru. "Jakýkoliv systém redistribuce nelegálních migrantů může jen zhoršit situaci zoufalých lidí v Africe a Asii a Česká republika se nemůže podílet na těchto krátkozrakých a zbytečných řešeních," řekl Babiš.

Český premiér také odmítl, že by jeho hnutí ANO bylo populistické. "Populističtí politici jsou rychlokvašky, získají velkou popularitu pomocí chytlavých slibů, ale v realitě každodenního rozhodování se stanou nepopulárními a upadnou v zapomnění. (...) ANO se stalo nejstabilnější a nejúspěšnější politickou silou v České republice během několika let. To nelze dokázat jen skrze marketing nebo účinné PR. Musíte být v kontaktu s lidmi, zejména s těmi, které opustily tradiční strany," řekl.

S Trumpem ho prý srovnávat nelze

Bránil se přitom také srovnání s americkým prezidentem Trumpem. Miliardář z New Yorku totiž podle Babiše vyrůstal se stříbrnou lžičkou v puse v jednom z nejbohatších světových měst. "Na rozdíl ode mě: narodil jsme se do slovenské rodiny patřící do střední třídy bez podnikatelského zázemí v socialistickém Československu. Takže příběhy našich životů a úspěchů jsou úplně jiné," poznamenal český premiér.

Česká republika má podle šéfa hnutí ANO nakročeno k tomu stát se "jednou z deseti nejúspěšnějších zemí na světě". V ČR podle něj působí velké množství expertů například ve slibných oblastech vývoje počítačových her či nanotechnologií. "Pokud zkombinujeme zdravé veřejné finance a společnost, která drží pohromadě, můžeme učinit 21. století naším stoletím," řekl.

Výběr článků

Načítám