Hlavní obsah

ČR podala žalobu na Evropskou komisi

ČR podala žalobu na Evropskou komisi kvůli snížení povolenek. Česko žádalo roční limit na vypouštění emisí CO2 102 miliónů tun ročně, komise však schválila 86,8 miliónu tun ročně.

Článek

Žaloba byla zaslána soudu prvního stupně elektronicky a rovněž fyzicky tak, aby byly dodrženy veškeré lhůty související s účinným podáním žaloby, uvedl mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu Tomáš Bartovský.

Před soudem v Lucemburku bude Českou republiku zastupovat vládní zmocněnec pro zastupování České republiky před Soudním dvorem Evropských společenství a Soudem prvního stupně Tomáš Boček. Ten je zároveň ředitelem odboru komunitárního práva ministerstva zahraničních věcí, v jehož rámci působí rovněž útvar vládního zmocněnce.

Vláda rozhodla o podání žaloby v květnu

O podání žaloby na EK rozhodla koncem května vláda na návrh ministra průmyslu a obchodu Martina Římana. Říman při přesvědčování vlády argumentoval mj. tím, že Evropská komise kvůli komplikovanému modelu výpočtu a špatným datům poškodila Českou republiku.

Evropská komise podle analýzy, kterou si nechal jeho resort zpracovat, podhodnotila růst hrubého domácího produktu ČR v letech 2009 a 2010. Komise prý navíc při výpočtu uhlíkové náročnosti tuzemského průmyslu započítala i emise, které vyprodukují domácnosti a dopravní prostředky, přestože se na ně povolenky nevztahují.

Podle ministra životního prostředí Martina Bursíka má Česko malou šanci se žalobou uspět; Bursík již dříve vládu požádal, aby se jeho ministerstvo nemuselo na formulaci žaloby podílet.

EK: ČR jsme nediskriminovali

Mluvčí Evropské komise v reakci na vládní rozhodnutí vyjádřila přesvědčení, že komise Českou republiku při posuzování objemu povolenek nediskriminovala. "Každá členská země má právo se proti rozhodnutí postavit, ale bude muset dokázat, že komise postupovala vůči ní diskriminačně," řekla mluvčí eurokomisaře pro životní prostředí Barbara Helfferichová. "Používáme u všech zemí stejná kritéria a jsme plně přesvědčeni o tom, že jsme nepostupovali diskriminačně vůči nikomu a že naše rozhodnutí u soudu obstojí," zdůraznila.

Kvůli redukci počtu povolenek o čtvrtinu na 30,9 miliónu tun ročně už komisi zažalovalo Slovensko. Odborníci odhadují, že případný soud by mohl trvat i déle než dva roky. Do té doby platí současné rozhodnutí. O případné žalobě uvažují i polská a maďarská vláda.

Trhem s povolenkami se unie snaží omezit emise oxidu uhličitého, které přispívají ke globálnímu oteplování. Když znečišťovatel překročí povolené emise, musí si dokoupit další povolenky.

Související témata:

Výběr článků

Načítám