Článek
První labuť našli už v pondělí v záplavovém jezeře, které vzniklo po jarních povodních v okolí říčky Kyjovky. Po záplavách se zde usadilo celkem asi 50 labutí.
Druhá byla nalezena poblíž o den později. V prvním případě už je podle Dubna potvrzen o vysoce patogenní typ viru H5N1. U druhé labutě zatím testy prokázaly přítomnost viru H5.
Variantu H5N1 definitivně potvrdí Národní referenční laboratoř v průběhu příštího týdne.
"Druhého května jsem přebíral v Kosticích první uhynulou labuť, poslední dva nálezy jsou z počátku týdne," řekl Právu epizootolog Krajské veterinární správy v Brně Jan Čambala.
Zatímco první uhynulé labutě byly v pořádku, u posledních dvou kusů z pondělí a úterý zjistili v Národní referenční laboratoři u pondělního případu přítomnost viru H5. U pondělního nálezu dokonce jeho nejnebezpečnější, na člověka přenositelnou variantu H5N1. Na definitivní potvrzení si u poslední labutě musíme počkat do úterý nebo středy následujícího týdne.
Standardní bezpečnostní opatření
Kolem místa nálezu veterináři zavedou bezpečnostní opatření, která už vyzkoušeli na začátku jara v jižních Čechách. Během března a dubna tam uhynulo celkem 12 labutí.
V rámci preventivních opatření bude v okruhu tří kilometrů od místa nálezu, platit zákaz venkovního chovu drůbeže. V okruhu deseti kilometrů musí všechna auta projíždět přes desinfekční pásy. Ochranná pásma zasáhnou i na území sousedního Slovenska a Rakouska. V tom desetikilometrovém je navíc i velkochov drůbeže v Moravské Nové Vsi.
Vyznačené okruhy bezpečnostních pásem kolem obce Kostice. Kliknutím na obrázek jej zvětšíte.
"Informujeme lidi, aby dali slepice do uzavřených chovů, zabránili pobíhání psů a o dalších opatřeních podle pokynů veterinářů. Do pondělí nám musí nahlásit všichni počty drůbeže, kterou chovají. Z asi šesti set obydlených domů jsou to asi dvě třetiny domácností," řekla starostka Anna Bradávková.
Minimální doba pro mimořádná opatření je 21 dní.