Článek
Dokument navazuje na skutečnost, že ČR přestala jako první ze středoevropských zemí využívat programů EBRD, informoval o tom premiér Mirek Topolánek.
"EBRD kofinancovala investiční projekty na území České republiky. Dnes bude kofinancovat případně projekty českých investorů na třetích trzích. To je ta základní změna," uvedl premiér s tím, že Česko se chystá podporovat podniky investující hlavně v balkánských zemích a ve státech východní Evropy, jako jsou Rusko nebo Ukrajina.
Podobná změna jako v případě EBRD podle Topolánka nastane i po roce 2013, a to v souvislosti se strukturálními fondy Evropské unie.
"Nepochybně jako bohatá země budeme spíše plátcem než příjemcem," upozornil Topolánek. Nejbližším úkolem bude nyní podle Kalouska zahájit informační kampaň a maximálně přiblížit českým podnikům možnost spolupráce s EBRD.
ČR přestává být příjemcem pomoci a začne ji poskytovat
"Já jsem přivítal jeho (Lemierra) nabídku uspořádat na toto téma v ČR konferenci za jeho osobní účasti," uvedl ministr. Takzvanou graduaci České republiky, tedy fakt, že země přestává být příjemcem pomoci banky, a naopak ji začne poskytovat, schválilo v úterý představenstvo EBRD.
Banka pomáhá financovat řadu projektů v České republice. Celková hodnota projektů, které v ČR od 1992 do 2006 podpořila, činila více než 4,7 miliardy eur. ČR zůstane akcionářem banky. EBRD je mezinárodní finanční organizací určenou na pomoc transformujícím se zemím střední a východní Evropy a státům bývalého SSSR při jejich přechodu na tržní ekonomiku.
Finanční operace uskutečňuje ve 29 zemích. Byla založena v roce 1990 a jejím sídlem je Londýn. V současné době je členem EBRD 61 zemí a dvě mezivládní organizace (Evropské společenství a Evropská investiční banka). Banka postupně přesouvá aktivity ze zemí střední Evropy hlavně na Balkán, Kavkaz, do Ruska, střední Asie a Mongolska.