Článek
V současné době ho mohou lidé použít pro přístup ke službám či hromadným akcím, které takové potvrzení vyžadují, například u kadeřníka, při vstupu do wellness nebo návštěvě kina či divadla. Při kontrole hygieniků se jím musí prokázat také návštěvníci restaurací.
Pro cestování je možné ho využívat zatím jen mezi zeměmi, se kterými Česko uzavřelo vzájemné smlouvy. Vedle sousedních Německa, Polska, Rakouska a Slovenska je to také Maďarsko, Chorvatsko nebo Slovinsko. Pro každou zemi ale platí jiná pravidla, jak dlouho musí být lidé očkovaní, někde i pro různé typy vakcíny.
DATA. V tuto chvíli máme již stažených 780 000 certifikátů o očkování, testování nebo prodělané nemoci. Certifikát však začne v EU platit až od 1. července. Všichni, kteří ho potřebují si ho mohou stáhnout i přes https://t.co/UEQfoQ2cMn
— Chytrá karanténa (@ChytraKarantena) June 4, 2021
„Certifikát však začne v EU platit až od 1. července,” uvedla Chytrá karanténa. Také mezi zeměmi EU budou zřejmě rozdílné podmínky.
Portál pro covidové certifikáty kolabuje
První den fungování systém vykazoval problémy. Někteří lidé v něm nenašli část svých záznamů, další dlouho čekali na SMS s přístupovým kódem. Chytrá karanténa informovala, že kvůli vyvažování výpočetního výkonu může být služba krátkodobě nedostupná.
Přístup do systému je lidem, kteří zadali při očkování své telefonní číslo, umožněn po zadání čísla pojištěnce a čísla občanského průkazu, ostatní musí použít elektronickou či bankovní identitu.