Článek
„Zhoršení epidemické situace a s tím související opatření se bezesporu projevily i ve zhoršení nálady spotřebitelů. Oproti září se lidé mnohem více obávají zhoršení celkové ekonomické situace a vlastní finanční situace. Velká většina respondentů se rovněž obává růstu nezaměstnanosti,“ uvedl vedoucí oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ Jiří Obst.
Ekonom: Babiš ztratil šanci na nižší zadlužení
Mezi podnikateli důvěra v ekonomiku klesla o 3 procenta. Průměr zkreslují podnikatelé v průmyslu, mezi nimiž důvěra v ekonomiku stoupla.
„Českému průmyslu se v současné době pořád relativně daří, ale v odpovědích podnikatelů jsme již zaznamenali určité náznaky obav z budoucího vývoje. Naproti tomu v sektoru služeb došlo v říjnu k výraznému poklesu důvěry, a to zejména v oblastech pohostinství, ubytování a cestovního ruchu,“ dodal Obst.
Růst důvěry v tuzemskou ekonomiku zpomalil
V sektoru služeb pokles činil 7,7 bodu, důvěra spadla na 77,2 bodu. Mezi podnikateli v této oblasti se nejvíce zhoršilo zejména hodnocení celkové ekonomické situace. V říjnu navíc na rozdíl od předešlého měsíce většina respondentů negativně hodnotila aktuální poptávku. Výrazně se snížil také podíl podnikatelů očekávajících zlepšení v následujících třech měsících.
Data pro konjunkturální průzkum statistici sbírali od 1. do 19. října. Postupně zpřísňovaná a často ze dne na den vyhlašovaná opatření vlády se v něm tedy projevila jen částečně.
Vláda schválila rozpočet na rok 2021 se schodkem 320 miliard
„Říjnové výsledky nálad naznačují, že poslední čtvrtletí roku bude z pohledu výsledků ekonomiky velmi slabé. Zvlášť zasažené budou služby, avšak vzhledem k pravděpodobnému prodloužení nouzového stavu a rozšíření stávajících restrikcí nemá příliš smysl už v tuto chvíli odhadovat, jak silnou ránu dostala česká ekonomika tentokrát,” poznamenal analytik ČSOB Petr Dufek.