Článek
„Všechny vybrané čokolády v říjnu meziročně zdražily, a to jejich průměrná běžná i akční cena. A zatímco akční ceny rostou více pozvolně, běžná cena čokolády Studentská pečeť i čokolády na vaření Orion vzrostla hned o 45 procent,“ řekla Novinkám Monika Kopčilová, datová analytička Kupi.cz.
Konkrétně Studentská pečeť v balení 260 gramů stála v říjnu běžně 159 korun, o rok dřív 109,90. Pro srovnání stogramová čokoláda Milka od výrobce Mondelez se v říjnu prodávala v obchodech za 53 korun, proti loňsku podražila o 14 procent.
Totální cenový úlet řetězců u čokoládových kolekcí
Holandské kakao Dr. Oetker v balení po sto gramech bylo podle Kupi.cz v obchodech o 38 procent dražší než před rokem a vyšlo na 54,90 Kč. V akci obchody čas od času zmíněné produkty prodávají o třetinu až polovinu levněji. Akční ceny se zvedaly méně, mezi deseti a dvaceti procenty. Platí přitom, že ceny na pultech určují obchody, nikoli výrobci a dodavatelé.
Ačkoli letos na burze poměrně výrazně zdražilo kakao, cena této základní suroviny tvoří v ceně čokolády jen poměrně malou část. Za vysokými cenami čokolád před Vánocemi tak stojí spíš obchodní politika řetězců a marketingový trik zvýšení ceny a následného lákání na slevu. Tak tomu bude i u „cenového úletu“ řetězců v podobě vánoční čokoládové kolekce nabízené za více než 600 korun, jak Novinky upozornily.
Kakao dělá jen malou část ceny
„U klasických levnějších mléčných čokolád je nákladový podíl použitého kakaa někde kolem 16 procent,“ řekl Novinkám ekonom Tomáš Maier z České zemědělské univerzity v Praze. U dražších vánočních kolekcí s menší gramáží pak tento podíl vypočetl jen na sotva pět procent. Větší podíl na ceně čokolád tvoří mzdy, energie, nájmy, balení a distribuce. A k tomu samozřejmě i přirážky obchodníků.
Kakao se na komoditní burze nyní obchoduje kolem sedmi tisíc dolarů (163 tisíc korun) za tunu, v dubnu stálo i přes 12 tisíc dolarů. Stále je ale skoro dvakrát dražší než na začátku roku, kdy se cena držela pod čtyřmi tisíci dolary.
Za zdražováním kakaa stály výkyvy počasí a horší úroda v hlavních produkčních zemích západní Afriky, ale i regulace Evropské unie, které se snaží pomáhat řešit problémy s odlesňováním nebo dětskou prací.
„Letos jsme zdražovali proti loňsku zhruba o 15 procent,“ řekl Novinkám Petr Kovařík, majitel pražské čokoládovny Steiner & Kovařík. Pokud budou ještě zdražovat, bude to podle něj už jen v jednotkách procent. Kakaové boby, které firma kupuje z jiných regionů než z Afriky, jim dodavatelé zdražili několikanásobně. Letos proto investovali několik milionů korun do koupě vlastní kakaovníkové plantáže v Bolívii.
Ceny kakaa řeší i čokoládovna Janek z Uherského Brodu. „Zdražit od nového roku budeme muset. Jestli to bude pět, nebo deset procent, si ale netroufáme nyní odhadovat,“ řekl Novinkám spolumajitel čokoládovny Janek Václav Durďák.