Článek
Americký nápojářský gigant chce nově dosáhnout použití 35 až 40 procent recyklovaného materiálu v primárních obalech, jako jsou plasty, sklo a hliník do roku 2035. Původní cíl zněl 50 procent do roku 2030.
Ke snížení cíle došlo i v případě recyklace lahví a plechovek, kde se firma bude snažit pomoci zajistit sběr 70 až 75 procent z lahví a plechovek, které vstoupí na trh do roku 2035. Původně se společnost měla snažit do roku 2030 shromáždit a recyklovat každou prodanou lahev či plechovku.
„Jsme nesmírně zklamáni,“ uvedla k pondělním změnám v cílech Coca-Coly Kelly McBeeová, manažerka cirkulární ekonomiky v kalifornské neziskové organizaci As You Sow, která dřívějšímu závazku nápojáře v této oblasti tleskala. „Teď, když vidím, jak jsou cíle úplně smeteny ze stolu, tak je to docela zničující,“ dodala.
Coca-Cola tvrdila, že z Ruska odejde. Její nápoj tam je ale stále lehce dostupný
Celosvětová síť Coca-Coly vygenerovala v roce 2023 5,97 milionu tun obalů, které tvořily 137 miliard plastových lahví a 74 miliard hliníkových nebo ocelových lahví a plechovek.
Před dvěma lety se Coca-Cola zavázala, že do roku 2030 bude prodávat čtvrtinu svých nápojů v opakovaně plnitelných nebo vratných obalech, což tehdy nazvala jako „hlavní cíl v oboru pro opakovaně použitelné obaly“. Toto oznámení ale nyní na jejích webových stránkách chybí, upozornil FT.
Společnost tento týden pouze uvedla, že bude investovat do opakovaně plnitelných obalů „tam, kde již existuje infrastruktura“.
„Nová politika společnosti Coca-Cola zvyšuje pravděpodobnost, že do našich vodních cest a moří bude i nadále proudit mnoho dalších miliard jednorázových plastových lahví a kelímků,“ kritizoval krok společnosti Matt Littlejohn, viceprezident environmentální skupiny Oceana.
Nápojové společnosti čelí v poslední době hrozbě soudních sporů kvůli své produkci plastů. V říjnu okres Los Angeles zažaloval Coca-Colu a Pepsi za údajná tvrzení, že plastové nádoby jsou „recyklovatelné, i když ví, že plasty nelze snadno zlikvidovat bez souvisejících dopadů na životní prostředí“.