Hlavní obsah

Co bude s ropovodem Družba? Zakonzervovaný vydrží nejdéle tři roky

2:21
2:21

Poslechněte si tento článek

Šedesát let jím do Česka proudila ropa z Ruska. Od začátku března ale surovinu nedodává, když jej nahradil tok z ropovodu TAL z italského Terstu. V dohledné době se bude muset rozhodnout o jeho budoucnosti.

Foto: David W Cerny, Reuters

Centrální tankoviště Mero, které přepravovalo ropu ropovodem Družba u Nelahozevsi.

Článek

Podle šéfa státní společnosti MERO Jaroslava Pantůčka se tak musí stát do dvou až tří let.

Po tu dobu bude možné Družbu udržet v zakonzervovaném stavu. Využití ropovodu bude součástí chystaného strategického projektu, o jeho podobě zatím není rozhodnuto.

Do České republiky od minulého týdne poprvé v historii díky dokončení rozšíření ropovodu TAL neproudí ruská ropa a Česko se stalo nezávislé na Družbě. Ještě loni přitom do Česka dodal 2,7 milionu tun ropy, což představovalo 42 procent celkové spotřeby.

„Bude se jednat o velký strategický projekt, který spadne asi až na budoucí vládu. Ropovod Družba ve stavu, v jakém nyní je, to znamená zaplněný ropou a pod tlakem, může vydržet dva až tři roky. Do té doby se musí rozhodnout, jaké bude jeho další využití,“ uvedl Pantůček.

„Ropa z Oděsy by byla super“

V úvahu podle něj připadají varianty, které počítají se zachováním přepravy ropy či jiného média, vyprázdněním ropovodu a jeho natlakováním dusíkem či využití potrubí například při trasování datových kabelů.

Celková délka trasy ropovodu Družba v ČR včetně zdvojení je 473 kilometrů. O jeho osudu podle Pantůčka rozhodne i výsledek válečného konfliktu na Ukrajině, kterou v roce 2022 napadlo Rusko. Z Oděsy na pobřeží Černého moře totiž vede ropovod, který je napojený na ukrajinskou větev Družby. Díky tomu by touto částí mohla do Česka proudit ropa z různých částí světa a Ukrajinci by z tranzitních poplatků financovali poválečnou obnovu.

„Je to varianta, která by byla super. Otázka ale je, jak dopadne válečný konflikt a zda Oděsa zůstane v ukrajinských rukou. Scénářů je hodně, proto je třeba mít více variant,“ dodal Pantůček.

Související témata:

Výběr článků

Načítám