Článek
Zlatá mince připomíná sto let od začátku kolkování bankovek, které udělalo definitivní tečku za rakousko-uherskými korunami a změnilo je na platidla nově vzniklého československého státu.
„Provést měnovou odluku bylo základní podmínkou politické a hospodářské nezávislosti Československa. Ministr financí Alois Rašín provedl akci ‚rašínovsky‘ suverénně a rychle. Úspěšně provedená měnová odluka zvýšila mezinárodní prestiž Československa, které se tak oddělilo od rozvrácené rakousko-uherské měny řítící se do inflace,“ uvedl guvernér Jiří Rusnok.
Kolkovací akce byla zahájena v českých zemích 3. března 1919 a na jejím konci 9. března 1919 již existovala československá měna. Na Slovensku probíhalo kolkování do 12. března 1919 a na Podkarpatské Rusi k němu došlo až v roce 1920.
Pro kolkování byla vytvořena soustava úřadů řízená Ústředním státním komisariátem, v jehož čele stál ministr financí Alois Rašín. Vybrané peněžní ústavy plnily úlohu sběren, kam docházeli občané se svou hotovostí, aby ji složili a vyzvedli si buď bankovky opatřené kolky, nebo kolky samotné. Polovina hodnoty peněz jim byla zadržena ve formě nucené státní půjčky úročené jedním procentem.
Kolek je proto hlavním motivem vydávaných pamětních zlatých mincí, jež vznikly podle návrhu Josefa Oplištila v České mincovně.
Nominální hodnota mincí 10 000 Kč není totožná s prodejní cenou. Ta je výrazně vyšší a zohledňuje především aktuální cenu zlata a náklady spojené s výrobou. Mince lze zakoupit u vybraných smluvních partnerů, uvedla ČNB na svém webu.
Zlatá pamětní mince k výročí zavedení československé měny je součástí dvou mimořádných ražeb k oslavě 100 let vzniku republiky a české koruny. Druhá mimořádná emise z 23. října 2018 připomněla 100. výročí vzniku Československa.
ČNB k výročí vydala také speciální dvacetikoruny s portréty státníků a finančníků. Ty je na rozdíl od výše uvedených pamětních mincí možné používat i jako běžné platidlo. Lidé si je mohli v omezeném počtu vyměnit za klasické dvacetikoruny. O mince byl velký zájem, zájemci na ně čekali dlouhé fronty.