Článek
Většina ekonomů očekávala, že centrální banka sazby nezvýší. Česká republika má i přes čtvrteční rozhodnutí ČNB stále nejnižší sazby v Evropské unii.
Centrální bankéři tak zvýšili sazby v letošním roce již potřetí, poprvé v květnu a naposledy před měsícem v červenci. Důvodem je vývoj ekonomiky a obavy z rostoucí inflace. Podle řady odhadů růst sazeb letos nekončí a centrální banka by měla zvýšit sazby do konce roku alespoň ještě jednou.
Zdraží úvěry na provoz i půjčky na bydlení
Od sazeb centrální banky se odvíjejí úroky bankovních vkladů a úvěrů. Podnikům vyšší úroky přinášejí dražší úvěry na investice a provoz, domácnostem dražší půjčky na bydlení. Vyšší úroky nevyhovují ani státu, který je významným dlužníkem. Naopak lidé, kteří mají peníze uložené na účtu u banky, dostávají vyšší úroky.
Většina ekonomů očekávala po dnešním jednání bankovní rady stabilitu sazeb, i když s dalším růstem nadále počítají.
"Bylo otázkou, zda se bankovní rada nenechá zviklat turbulencemi na globálních trzích, které vedly ke skokovému posílení české koruny. Domácí fundamentální ukazatele však jasně hovoří ve prospěch vyšších úrokových sazeb," uvedl Michal Brožka z Raiffeisenbank s odkazem na inflační prognózu ČNB a dnešní zveřejnění rychlého růstu mezd v ČR.
Podle analytika České bankovní asociace Filipa Štěrby jsme byli od minulého zasedání bankovní rady svědky několika protiinflačních údajů, například nižšího než očekávaného růstu spotřebitelských cen, nižšího růstu průmyslové produkce a poklesu stavební výroby. "Navíc došlo k výraznému skokovému posílení české koruny vůči euru. Za této situace je fakt, že ČNB s dalším zvýšením sazeb minimálně jeden měsíc nepočkala, poněkud překvapivý," uvedl Štěrba.
V eurozóně je nyní základní sazba na čtyřech procentech.