Článek
Sedmičlenná rada ponechala beze změn také další dvě sazby: diskontní sazba zůstává šestiprocentní, lombardní osmiprocentní. Lombardní sazba je procentuální sazba, za kterou si obchodní banky mohou půjčit u centrální banky peníze proti zástavě cenných papírů. Na diskontní sazbu jsou například navázaná penále za nesplácené úvěry.
„Bankovní rada současně rozhodla, že ČNB bude i nadále bránit nadměrným výkyvům kurzu koruny,“ uvedla ČNB v tiskové zprávě.
Podle obchodního ředitele společnosti Ebury Tomáše Kudly bylo rozhodnutí bankovní rady vzhledem k dlouhodobé rétorice jejích členů a k signálům o zpomalení české ekonomiky očekávané.
ECB zvýšila základní úrok o půl bodu na 2,5 procenta
Zvyšování sazeb v budoucnu ale nelze podle něj vyloučit. „České národní bance vůbec nepomáhá uvolněná fiskální vládní politika, která aktuálně zcela rezignovala na jakoukoli snahu smysluplně řešit vyvážený poměr mezi příjmy a výdaji státního rozpočtu. Život na vysoký dluh přitom zvyšuje inflační tlaky v tuzemské ekonomice a může ČNB na některém z příštích zasedání i v situaci ekonomického útlumu přinutit k nečekanému zvýšení sazeb,“ myslí si Kudla.
Jaromír Gec z Komerční banky má jiný pohled na věc. Předpokládá, že na stejné úrovni zůstane základní sazba až do srpna příštího roku, kdy se začne postupně snižovat.
Guvernér ČNB Aleš Michl na předchozích jednáních bankovní rady upozorňoval, že sazby zůstanou zvýšené delší dobu, dokud se nepodaří plně dostat pod kontrolu inflaci. V listopadu bylo tempo růstu cen 16,2 procenta.
Od sazeb centrální banky se odvíjejí úroky bankovních vkladů a úvěrů. Podnikům vyšší úroky přinášejí dražší úvěry na investice a provoz, domácnostem zase dražší půjčky na bydlení.