Článek
Rozhodnutí bankovní rady je v souladu s tím, co očekávali analytici, kteří ponechání sazeb ve svých predikcích zdůvodňovali lehce vyšší lednovou a únorovou inflací či agresivní celní politikou amerického prezidenta Donalda Trumpa, která neminula ani Evropu.
ČNB zároveň ponechala na stejné úrovni další dvě sazby: lombardní (4,75 procenta) a diskontní (2,75 procenta).
Konec divokých úroků. Stát chce sazby u úvěrů zastropovat

Lombardní sazba je procentuální sazba, za kterou si obchodní banky mohou půjčit u centrální banky peníze proti zástavě cenných papírů. Na diskontní sazbu je navázáno například penále za nesplácené úvěry.
Naděje na levnější hypotéky se rozplývá
Středeční rozhodnutí ČNB o pozastavení snižování sazeb podle expertů hatí naděje Čechů na levnější půjčky i hypotéky, jejichž úročení už předtím banky srážely jen velmi váhavě. Průměrná sazba hypoték na počátku března klesla meziměsíčně o 0,07 procentního bodu na 5,05 procenta.
Průměrná sazba spotřebitelských úvěrů minulý měsíc spadla meziměsíčně o 0,77 procentního bodu na 6,86 procenta. Meziročně je tak níž o dva procentní body.
Banky s ohledem na konkurenci své kroky dopředu zpravidla neavizují. „O ceně půjček nerozhodují pouze sazby centrální banky, ale také zájem klientů a konkurenční prostředí. Oboje pečlivě sledujeme a budeme podle toho reagovat,“ nechtěl prozrazovat další vývoj tržních sazeb ani mluvčí České spořitelny Filip Hrubý.
Hypoteční specialistka z FinGO Jana Vaisová míní, že poptávka po hypotékách je stále vysoká, a to zejména nyní na jarní a letní měsíce, takže banky nebudou ochotné snižovat sazby za každou cenu. „Domnívám se, že banky stejně jako ČNB se do snižování sazeb také nepohrnou a nabídky bank zůstanou na současné úrovni,“ sdělila Novinkám Vaisová.
Podobně to vidí i další experti. „Sazby hypoték sice mírně klesají, což se odrazilo v meziročním nárůstu poskytnutých hypoték o 13 procent, nicméně prostor pro další pokles je omezený a ve střednědobém horizontu očekáváme spíše stagnaci sazeb,“ uvedl finanční ředitel developerské společnosti Neocity Jiří Piluša.
„Evropská ekonomika téměř neroste, především pak v Německu, investoři tak zůstávají opatrní. Absence razantnější podpory ČNB je proto problematická. Hypoteční sazby kvůli tomu nebudou klesat rychleji, což bude i nadále brzdit dostupnost financování bydlení. Nezbývá než doufat, že ČNB sazby do letních prázdnin sníží a na podzim v tom bude pokračovat,“ dodal spoluzakladatel realitní a investiční skupiny Salutem Group Jaroslav Ton.
Průměrná výše hypotéky vzrostla už na čtyři miliony korun
