Článek
Ještě před dvěma lety přitom ČNB zaznamenala naopak rekordní ztrátu téměř 445 miliard korun. Předloni pak měla zisk 55,1 miliardy korun.
Ke zvýšení loňského zisku přispěly meziročně nižší náklady na provádění měnové politiky, které klesly o 42,5 miliardy korun na 144,9 miliardy korun. Byl to důsledek snížení úrokových sazeb s ohledem na slábnoucí inflaci.
Hospodaření ČNB také prospělo oslabení koruny vůči dolaru a euru, když díky tomu výnosy z kurzových rozdílů vzrostly o 99,1 miliardy korun na 137,2 miliardy korun. Výnosy devizových rezerv meziročně klesly o 45,8 miliardy korun na 160,9 miliardy korun.
Letos budou zisky nižší
Kubíček zdůraznil, že nelze očekávat opakování loňského zisku i v letošním roce. Loni hospodářskému výsledku pomohlo oslabení koruny vůči dolaru i euru, ve kterých drží ČNB velkou část devizových rezerv.
Upozornil také, že v prvních měsících roku se méně příznivě než loni vyvíjejí akciové trhy, přitom ČNB drží v akciích zhruba 23 procent svých devizových rezerv. Centrální banka dlouhodobě upozorňuje na to, že vytváření zisku není její hlavní úlohou. Tou je péče o cenovou a finanční stabilitu.
Podle Michla by ale ČNB měla být připravena k tomu, aby dlouhodobě generovala zisk průměrně v řádu desítek miliard korun. Přispět by k tomu měla restrukturalizace portfolia devizových rezerv, které by mělo přinášet větší výnosy.
Zároveň by náklady měly klesnout díky zrušení úročení povinných minimálních rezerv, které banky drží v ČNB, a zvýšení sazby těchto rezerv. O obou krocích ČNB rozhodla už v minulosti. Kubíček v této souvislosti podotkl, že na úročení dobrovolných rezerv vyplácí ČNB komerčním bankám měsíčně zhruba devět miliard korun.
V pondělí zveřejněný hospodářský výsledek ČNB je o 3,4 miliardy korun nižší, než uváděl předběžný odhad z počátku ledna. Tehdejší údaj z bilance centrální banky ale ještě neobsahoval všechny dodatkové operace za rok 2024.
ČNB určuje měnovou politiku, pečuje o finanční stabilitu, vydává bankovky a mince, řídí peněžní oběh, platební styk a zúčtování bank. Vykonává i dohled nad bankovním sektorem, kapitálovým trhem, pojišťovnictvím, penzijním připojištěním, družstevními záložnami a institucemi elektronických peněz a devizový dohled.