Článek
Ještě v září se přitom Čáp vyjadřoval k otázce možného brzkého návratu půlmiliardy na účty ČKA poměrně optimisticky. "Přes naše značné úsilí se však nepodařilo nalézt s bankou UBS smírné řešení," řekl Čáp s tím, že ČKA se proto už od června o zmizelé peníze s UBS ve Švýcarsku soudí.
Verdikt u obchodního soudu v Curychu by měl podle Čápa padnout nejdříve ke konci příštího roku.
Šéf agentury přiznal, že selhalo hned několik zaměstnanců společnosti Galileo Real - dceřiné firmy ČKA, z níž peníze odešly. Podle něj se však půlmiliarda mohla vrátit zpět do republiky do tří měsíců od jejího zmizení, pokud by UBS dodržela příslušné předpisy švýcarského práva, pravidla Švýcarské bankovní asociace i vlastní interní předpisy.
"Považujeme za prokázané značné a opakované pochybení banky UBS," shrnul postoj agentury Čáp.
Podle Michaela Kramera z curyšské právní kanceláře Pestalozzi Lachenal Patry, která Galileo ve Švýcarsku zastupuje, se USB evidentně dopustila několika pochybení. Banka to údajně sama přiznává.
"Kdyby banka dodržela všechny příslušné předpisy, dotčená částka by se nikdy nemohla dostat mimo kontrolu svého majitele, společnosti Galileo," uvedl právník.
Zmizelých 500 miliónů odešlo do zahraničí bez vědomí vedení ČKA. Manažer Galilea Jan Šik dal k vyvedení peněz písemný souhlas, později to odůvodnil tím, že je chtěl v zahraničí zhodnotit.
Čáp: Skořepa lhal
Otevření účtu ve švýcarské bance zprostředkovávali podnikatelé Miloš Skořepa a František Savov. Na všechny tři hlavní účastníky transakce už dceřiná společnost ČKA podala trestní oznámení.
UBS podle ČKA příjem 500 miliónů Kč potvrdila, jak se ale později zjistilo, v době přijetí peněz neměla vůbec k dispozici kompletní dokumentaci potřebnou k otevření účtu společnosti Galileo u této banky.
"Za těchto okolností si měla UBS buď vyžádat od Galilea údaje nutné k otevření účtu nebo peněžní prostředky vrátit zpět Galileu. Nic z toho však neudělala a místo toho zcela v rozporu s vlastními interními pravidly a švýcarskými právními předpisy připsala celou částku na účet třetí osoby ovládané panem Skořepou," uvedl Čáp.
UBS podle něj dále umožnila, aby půlmiliarda byla použita jako zástava za úvěry, které poskytla společnostem ovládaným Skořepou. Tyto společnosti však úvěry nesplácely. Celá částka tak nakonec připadla bance, a ta ji nyní odmítá vydat. Zaměstnanec, který byl zodpovědný za správu účtu Galilea, podle ČKA údajně z banky nyní odchází.
Skořepa, který peníze od agentury získal, před časem sliboval, že je vrátí ve splátkách. Své slovo však nesplnil a podle Čápa je zcela nedůvěryhodnou osobou. "Nemá cenu s ním vést nějaká další jednání," řekl.
Konsolidační agentura se podle něj nyní spolehne na vlastní síly a nasadí všechny dostupné páky, aby půlmiliardu získala zpět. "Naše právní pozice je silná," dodal k vyhlídkám na úspěch v obchodním sporu s UBS Čáp.