Článek
„Kombinace vysokých platů a vynikající pracovní kultury řadí Švýcarsko na špici při volbě kariéry,“ řekl šéf výzkumu HSBC Expat Dean Blackburn.
Lidé si ve Švýcarsku, kde sídlí i evropská centrála OSN, pochvalují nejen platy. Téměř 70 procent účastníků průzkumu uvedlo, že se jim ve Švýcarsku lépe daří vyvážit práci a osobní život, než to mu bylo doma. Pracovní kulturu označilo za lepší, než v zemi odkud přišli, 61 procent tázaných.
Ve Švýcarsku jsou ale zároveň vysoké životní náklady, například ceny potravin jsou 70 procent nad evropským průměrem.
It pays to be an expatriate in Switzerland https://t.co/EoL9JWmKMs with @iamandyhoffman pic.twitter.com/Nn112WtVDG
— Zoe Schneeweiss (@ZSchneeweiss) January 3, 2017
Německo a Švédsko se podle výše platů pro zahraniční pracovníky umístily na začátku druhé desítky. Tázaní ale země vysoko hodnotili v oblasti pracovních podmínek a sociálních vymožeností. Při srovnání všech kritérií skočilo Německo druhé za Švýcarskem a Švédsko třetí.
Vysoké platy pro zahraniční zaměstnance v Indii souvisí s fenoménem, kdy tam velké nadnárodní firmy přesouvají například svá IT oddělení nebo call centra, kterým šéfují cizinci.
Největší výhody v oblasti péče o zdraví, příspěvků na ubytování nebo cesty domů nabízejí země Blízkého Východu, jako Bahrajn nebo Spojené arabské emiráty, vyplývá z průzkumu HSBC mezi téměř 27 tisíci zahraničních zaměstnanců ve více než stovce zemí.
Naopak větší pracovní nároky a méně času na soukromý život pociťují zaměstnanci po příjezdu do asijských zemí jako Singapur a Hongkong, které patří také na špičku platového srovnání.