Článek
Nová data zveřejněná čínským statistickým úřadem zvyšují tlak na Peking, který se snaží druhou největší ekonomiku světa oživit, uvedl server americké televizní stanice CNN.
Prudký pokles exportu je dán zejména vysokou srovnávací základnou z loňského roku a nižší cenovou hladinou, uvedli ve své úterní zprávě analytici společnosti Capital Economics. Podle nich se po započtení sezonních vlivů a změn ve vývozních cenách objem vývozu v červenci oproti červnu snížil pouze o 0,9 procenta, uvedla CNN.
Přesto očekávají, že export bude v nadcházejících měsících dál klesat, protože světová poptávka po zboží klesá v důsledku utahování měnové politiky (zvyšování úrokových sazeb), která tlumí spotřebitelské výdaje.
Čínská ekonomika v problémech. A není jich málo
„Krátkodobý výhled spotřebitelských výdajů ve vyspělých ekonomikách zůstává náročný, přičemž mnoho z nich je stále ohroženo recesí ke konci tohoto roku, byť mírnou,“ dodali analytici.
Čínský vývoz do Spojených států se v červenci meziročně propadl o 23,1 procenta, zatímco vývoz do Evropské unie klesl o 20,6 procenta, vypočetli analytici serveru CNBC na základě údajů celního úřadu. Čínský dovoz z Ruska se podle nich v červenci meziročně snížil o 8,1 procenta.
Čínská ekonomika vzrostla ve druhém čtvrtletí meziročně o 6,3 procenta, což je sice více než v prvním kvartálu, ale méně, než se čekalo. Nejvyšší čínské představitele to přimělo, aby minulý měsíc slíbili další podporu ekonomice.
Špatná exportní výkonnost je podle agentury Reuters posledním znamením, že růst ve třetím čtvrtletí by se mohl dále zpomalit. Slabší hodnoty vykazuje stavební činnost, výroba a služby, přímé zahraniční investice i zisky v průmyslu.