Hlavní obsah

Čínský BYD chce těžit lithium v Brazílii

1:35
1:35

Poslechněte si tento článek

Na světovém trhu se s americkou Teslou přetahuje o pozici největšího výrobce elektrických aut. Teď si hodlá čínská společnost BYD sama těžit lithium pro baterie do elektromobilů, a to v Brazílii. Tedy tam, kde kromě Číny prodá nejvíce aut.

Foto: Willy Kurniawan, Reuters

Návštěvníci mezinárodního autosalonu v indonéské Jakartě si prohlíží model BYD Sealion 7.

Článek

Jak zjistila agentura Reuters, firma získala v roce 2023 prostřednictvím dceřiné firmy Exploracao Mineral do Brasil těžební práva ke dvěma pozemkům v oblasti bohaté na lithium.

Těžební území je relativně nedaleko od nově připravované továrny BYD na severovýchodě Brazílie, kde chce firma vyrábět až 150 tisíc elektromobilů ročně.

Zájemci vnímají zemi jako otevřený trh, když stát na rozdíl od jihoamerických sousedů nepraktikuje v oblasti lithia příliš silný vliv a v roce 2022 zmírnil vývozní kontroly.

Čínský BYD vloni prodal rekordních 4,3 milionu aut, převládaly plug-in hybridy

AutoMoto

Těžební práva BYD pokrývají 852 hektarů kolem města Coronel Murta, které je součástí údolí Jequitinhonha ve státě Minas Gerais, známého jako brazilské Lithium Valley.

Půjde ale podle všeho o běh na dlouhou trať.

Jak upozornil Luiz Fernando Visconti z advokátní kanceláře Visconti Law, zahájení produkce u těžebních projektů v Brazílii trvá osm až patnáct let od doby, kdy se určí, že je projekt ekonomicky životaschopný.

Čínský gigant BYD poprvé zaznamenal vyšší tržby než Tesla

Ekonomika

Výběr článků

Načítám