Článek
Vývozní omezení Pekingu v dodávkách germania a gallia, jež se používají pro polovodičové aplikace a jsou součástí vojenského a komunikačního vybavení, zvedlo na evropském trhu v posledním roce ceny těchto nerostných surovin téměř dvojnásobně, upozornil server Financial Times (FT).
Čína uvedla, že omezením vývozu germania a gallia chrání „národní bezpečnost a zájmy“. Loňské rozhodnutí bylo odvetným krokem za restrikce ze strany Spojených států amerických, které omezily export vysoce pokročilých čipů do Číny.
Bez zapojení Číny v dodavatelském řetězci je však výroba těchto čipů náročnější, protože země produkuje 98 procent světových dodávek gallia a 60 procent germania, ukazují data US Geological Survey.
Čínské společnosti masivně investují do umělé inteligence i přes americká omezení
„Situace s Čínou je kritická. Jsme na ní závislí,“ potvrdila FT osoba, jež pracuje u velkého odběratele polovodičových materiálů.
Tatáž osoba pracující v dotčené firmě dodala, že zatímco některé velké dodávky čínského gallia se stále uskutečňují, tak celkový vývoz klesl od zavedení kontrol loni v srpnu asi o polovinu. „Pokud Čína sníží vývoz gallia, jako to udělala v první polovině roku, pak budou naše zásoby spotřebovány a bude jich nedostatek,“ dodal zdroj.
Vzácné kovy
Germanium
- Germanium je vzácný prvek, který se v horninách vyskytuje jako příměs v rudách zinku a stříbra.
- V polovodičovém průmyslu má využití především v optických vláknech nebo v infračerveném záření, tedy například při výrobě zařízení pro noční vidění.
- Čína produkuje 60 procent světových dodávek germania, zbylý podíl tvoří Kanada, Finsko, Rusko a USA.
Gallium
- Gallium se nachází ve stopovém množství v rudách zinku a bauxitu.
- Při výrobě polovodičů se využívá hlavně arsenid gallia, který je tepelně odolný a dokáže pracovat na vyšších frekvencích než křemík. Arsenid gallia má také nižší hlučnost než křemík, což je vhodnější pro radary či různá telekomunikační zařízení.
- Čína má zde podle US Geological Survey až 98procentní podíl na celosvětové produkci.
Jan Giese, senior manažer pro drobné kovy v německé společnosti Tradium, uvedl, že gallium a germanium, jež se jeho skupině podařilo získat prostřednictvím nového čínského programu vývozních licencí, byly jen zlomkem toho, co kupovali v minulosti.
Obchodníci své čínské protějšky obviňují z hromadění zásob germania, což vede ke skokovému nárůstu cen kovu. „Číňané momentálně germanium v zahraničí ani nenabízejí,“ řekl FT Terence Bell, manažer společnosti Strategic Metal Investments se sídlem v kanadském Vancouveru.
Každá jednotlivá zásilka germania či gallia mířící za hranice musí být schválena, což trvá 30 až 80 dní, přičemž dlouhodobé smlouvy o dodávkách jsou kvůli nejistotě ve schvalování neživotaschopné, uvedli dále obchodníci. V žádosti musí být specifikován kupující a zamýšlené použití kovů.
„Za předpokladu, že globální situace a vztahy mezi USA a Čínou zůstanou takové, jaké jsou, pak nevidím žádnou motivaci pro Čínu k uvolnění vývozních kontrol,“ citoval FT další blíže nespecifikovaný zdroj z odvětví.